1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da kefenle protesto
Diyarbakır'da kefenle protesto

Diyarbakır'da kefenle protesto

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da, İmam Hatip Kız Lisesi öğrencileri, Mısır'daki idam kararlarını giydikleri kefenle protesto etti.

A+A-

İmam Hatip Kız Lisesi öğrencileri, Mısır'da direniş saflarında yer alan Müslüman kadınlara destek olmak için Diyarbakır Dağkapı Meydanı'nda buluştu.

Tamamının imam hatipli kız öğrencilerin oluşturduğu grup, giydikleri beyaz kefenlerle Mısır'daki idam kararlarını protesto etti. Kadınlar ellerinde taşıdıkları Rabia işareti dövizleriyle Dağkapı Meydanı'na doğru yürüdü. Toplanan kalabalık adına basın açıklamasını imam hatipli kız öğrenci Sena Sümeyra Akdemir okudu. Akdemir, cunta yönetimi tarafından katledilen binlerce Müslüman'ın cezaevlerine gönderilmesiyle İhvanı-ı Müslim üyelerine yönelik baskı ve şiddetin arttığını söyledi.

Akdemir, "İşbirlikçi Suud yönetimi ve katil İsrail tarafından destek verilen hain Sisi yönetimi son olarak aynen bu meydanda olduğu gibi İstiklal Mahkemeleri'ni aratmayacak bir karar ile 137'si bayan öğrenci olmak üzere yaklaşık bin 212 kişinin idam edilmesine karar verilmiştir. Bu karar meşru olmayan bir yönetim, meşru olmayan bir mahkeme ve darbelere çanak tutan Ezher şeyhi müsvedesi tarafından alınmıştır.

Müslümanların idamına karar veren kiralık güçlere karşı ölümüne pes etmeyen başta Muhammed Mursi'yi ve idamına karar verilen İhvanü'l-Müslimin lideri Muhammed Bedii'yi Diyarbakır Şeyh Said Meydanı'ndan İmam Hatip Lisesi kız öğrencileri gönül erleri olarak selamlıyoruz. Direnişiniz kutlu olsun ey İslam'ın yiğit evlatları. Direnişiniz kutlu olsun ey Mısır'ın Musa'ları, Asiyeleri, Zeynep Gazallileri ve başöğretmenimiz, yol göstericimiz, zalimlerin Allah'a verdiği sözü sadakatle yerine getiren Esma Biltacı bacımıza selam olsun" dedi.

Yeryüzünün bir çok coğrafyasında Müslümanlara ve İslami harekete yönelik gerçekleşen saldırılara karşı İslami direnişin asla yılmayacağını ifade eden Akdemir, Firavun Sisi'nin İslami hareketi topyekun ortadan kaldırmaya çalıştığını ve yeryüzü Mustazaflarının umudu olan Müslüman Kardeşleri yıldıramayacağını söyledi. Akdemir, "Şunu kararlılıkla haykırıyoruz ki, Mısır'da askeri cuntanın karşısında kardeşlerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha haykırıyor ve şöyle diyoruz. Emperyalizm yenilecek İslami direniş kazanacak, darbeci Sisi ve katil avanesi alt edilecek. İhvanü'l Müslimin ümmete umut olmaya devam edecek" şeklinde konuştu.

Yapılan basın açıklamasının ardından kalabalık sessizce dağıldı.

(EMA-YRT-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT