1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da kayıp yakınlarının eylemi 248. haftasında
Diyarbakır'da kayıp yakınlarının eylemi 248. haftasında

Diyarbakır'da kayıp yakınlarının eylemi 248. haftasında

Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın eyleminin 248. haftasında BDP'li Demirtaş "Başbakan bu kayıpların akıbetini ortaya çıkarmakla sorumludur." dedi.

A+A-

İnsan Hakları Derneği (İhd) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının her hafta düzenlediği "Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın" eyleminin 248'inci haftasında Bdp Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, "Başbakan bu kayıpların akıbetini ortaya çıkarmakla, faillerini bulmakla mükelleftir" dedi.

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, "Kayıplar bulunsun failleri yargılansın" sloganı ile Koşuyolu Parkı Yaşam Anıtı önünde 248'inci haftada bir araya geldi. Eyleme Bdp Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, İhd Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Bdp Diyarbakır İl Eşbaşkanları Zübeyde Zümrüt ve Mehmet Emin Yılmaz'ın yanı sıra çok sayıda STK temsilcisi ve Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri katıldı.

Üzerinde kayıp resimlerinin bulunduğu dev pankartın açıldığı ve kayıpların resimlerinin taşındığı eylemde ilk konuşmayı yapan Raci Bilici, kayıp yakınlarıyla birlikte 248 haftadır kayıpların bulunması ve belli olan faillerin yargılanması için bir araya geldiklerini hatırlatarak, bugüne kadar herhangi bir adımın atılmadığını söyledi. Bdp Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise, kayıp yakınlarının ısrarlı adalet arayışının Bir Gün Mutlaka gerçek adaletle son bulacağını belirtti. Demirtaş, "Şu andaki iktidar Berfo Ana'nın sesine kulak mı verdi? Bizzat Başbakan kendisini dinlemesine, namus sözü vermesine rağmen Berfo Ana'nın gözü açık gitmiştir. Bütün bu anaların eli iktidarın yakasındadır. Başbakan bu kayıpların akıbetini ortaya çıkarmakla, faillerini bulmakla mükelleftir" dedi.

Raci Bilici ise, Kürt halkının bir bütün olarak utançlara son vererek özgürlük mücadelesini bu aşamaya getirdiğini dile getirerek, "Devlet çok iyi bilsin ki bu utanca da son vereceğiz. Onlar ne kadar bunun üzerine gitmeyerek, failleri korusalar da biz bu utanca son vereceğiz. Failleri yargı önüne çıkartıp hesap soracağız. Bu coğrafyada yaşanan hiçbir utancın gizli kalmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Kayıp yakınlarının eylemi 5 dakikalık oturma eylemi ile sona erdi.

HABERE YORUM KAT