1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da kayıp yakınları Lice olaylarını soracak
Diyarbakır'da kayıp yakınları Lice olaylarını soracak

Diyarbakır'da kayıp yakınları Lice olaylarını soracak

Diyarbakır'da her hafta oturma eylemi düzenleyen Kayıp Yakınları bu hafta 1993 yılında Diyarbakır'ın Lice İlçesindeki olayların faillerini soracak.

A+A-

İHD ve Kayıp yakınları, “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenledikleri oturma eylemlerinin 246. haftasında, 1993 yılında Diyarbakır'ın Lice İlçesinde 17 sivil vatandaşın yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan olayların faillerini soracak.

İnsan Hakları Derneği (İhd) Diyarbakır Şubesi ve Kayıp yakınlarının 31 Ocak 2009 tarihinden bu yana her hafta “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile kesintisiz sürdürdükleri oturma eylemlerinin 246. haftasına ulaştı. Her hafta belge ve bilgilerle kayıpların faillerini gerçekleştirdikleri oturma eylemlerinde deşifre eden kayıp yakınları, bu haftada eylemlerinde 1993 yılında Diyarbakır'ın Lice İlçesinde resmi kayıtlara göre 17 sivil vatandaşın yaşamını yitirdiği olayın sorumlularını ve faillerini soracak.

Cumartesi (yarın) günü saat 12.00′de Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirilmesi planlanan eyleme, olayda yaşamını yitirenlerin yakınları ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katılım göstermesi bekleniyor.

DİYARBAKIR LİCE'DE NE OLMUŞTU ?

22 Ekim 1993 tarihinde çatışma olduğu gerekçesiyle Lice'ye giden Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın suikast sonucu öldürülmesinin ardından, aynı gün ilçede başlayan ve 4 gün boyunca süren çatışmalarda resmi kayıtlara göre 17 kişi hayatını kaybetti. Çatışmada sonrası Lice'de bulunan 401 konuttan 302′sine tam, 86′sına orta, 13′üne de az hasarlı raporu verildi. Olay sonrasında başlatılan soruşturma 22 Ekim 2013 tarihinde 20. yılını doldurdu. Olayın yıl dönümünde dosyaya bakan savcı, “Dosya kapsamında dinlenecek başka tanıklar var” gerekçesi ile, dosya zaman aşımına uğramaktan kurtarmıştı.

 

Kaynak: Tellal

HABERE YORUM KAT