1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da katledilen kadın toprağa verildi
Diyarbakır'da katledilen kadın toprağa verildi

Diyarbakır'da katledilen kadın toprağa verildi

Diyarbakır Sur'a bağlı Alibardak köyü civarında 15 gün önce cansız bedeni bulunan ve kimliği 15 gündür tespit edilemeyen kadının cenazesi, KJA bileşenleri tarafından toprağa verildi.

A+A-

Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Alibardak köyü civarında 31 Temmuz günü çobanlar tarafından bulunan ve kim ya da kimler tarafından katledildiği belirlenemeyen kadının cenazesi, kadınlar tarafından Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

 

Yapılan otopsi işlemlerinin ardından 15 gün boyunca Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi morgunda bekletilen ancak herhangi bir başvuru yapılmadığı gibi kimliği tespit edilemeyen kadının cenazesi, KJA aktivistleri ile kentte bulunan kadın kurumları tarafından alınarak, Yeniköy Mezarlığı'na getirildi.

 

Burada dini vecibeleri yerine getirildikten sonra kadınlar tarafından omuzlara alınan cenaze, "Jın jiyan azadi" ve "Erkek vuruyor devlet koruyor" sloganları eşliğinde defnedileceği yere kadar taşındı.


Cenaze defnedildikten sonra konuşan KADEM çalışanı Medine Ölçen, savcılığın kadının kimliğini belirlemek için gerekli işlemleri yapmadığını söyledi.


Devlet yetkililerinin cinsiyetçi söylemlerinin kadın katliamlarına zemin hazırladığını belirten HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ise, “Eğer devlet erkek egemen zihniyeti taşımıyor olsaydı, bu genç kadının kimliğini tespit etmiş olurdu. Eğer devlet kadından korkmuyor olsaydı, Varto'da Ekin Wan yoldaşımızın bedeni üzerinden oynamazdı. Şunu herkes bilsin ki Ekin Wan bizim onurumuz ve kimliğimizdir. KJA bileşenleri olarak Ekin Wan yoldaşımızın mücadelesini daha da yükselteceğimizin sözünü veriyoruz” dedi.


Kadınlar, yapılan konuşmaların ardından "Jın jiyan azadi" sloganları eşliğinde mezarlıktan ayrıldı. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler