1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Kartal Belediye Başkanı Öz'e yoğun ilgi
Diyarbakır'da Kartal Belediye Başkanı Öz'e yoğun ilgi

Diyarbakır'da Kartal Belediye Başkanı Öz'e yoğun ilgi

Diyarbakır'da düzenlenen yerel yönetimler toplantısına konuşmacı olarak katılan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz yoğun ilgi gördü.

A+A-

İki gün süren Yerel Yönetimler Toplantısı; FES, Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği ve SODEV ile ortaklaşa düzenlendi. Kartal Belediyesi Özel Kalem Müdürü Ömer Fethi Gürer ve Başkan Danışmanı Hasan Uzunyayla ile Diyarbakır'a giden Kartal Belediye Başkanı Op. Dr Altınok Öz, Diyarbakır Belediye Başkanının verdiği yemeğe de katıldı.

İlk gün oturumların da GABB Genel Sekreteri Ahmet Ertak, FES Türkiye Temsilcisi Alexander Gelger, GABB Birlik Başkanı ve Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, eski Hannover Belediye Başkanı Herbert Schmalstieg, Prof. Dr. Meryem Koray, Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu, Prof. Dr Semih Eryıldız, Prof. Dr İbrahim Kaboğlu konuştu. Konuşmacılar yerel yönetimler, demokrasi, insan hakları, kadın sorunları, Avrupa'da yerel yönetimler ve sorunları ile ilgili konuşmalar yaptı.

İkinci gün oturumunda FES Temsilcisi Yasemin Ahi'nin yönettiği bölümde; merkezi yönetim, yerel yönetim ilişkisi, güçlü ve demokratik yerel yönetimler konuları tartışıldı. Yerel Yönetimlerden Deneyim Paylaşımları oturumu ise eski SODEV Başkanı Aydın Cıngı'nın moderatörlüğünde gerçekleşti. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek ile Kartal Belediye Başkanı Op. Dr Altınok Öz bu bölümde düşüncelerini açıkladı. Hafize İpek, konuşmasında katılım ile gerçekleşen yerel proje örneklerini sundu.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr Altınok Öz de Kartal(da 5 yılda gerçekleşen 230 projeden bazı örnekler verdi. Siyasi alanda bölgede yaşandığı anlatılan sorunların, yerelde hizmet üreten belediyelerde hizmet üzerinden baskıya dönüştüğüne dikkat çeken Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal'da köpek barınağı yapmak için Aydos'da belirlenen alana Milli Emlak tarafından yer verilmemesini ve bunun üzerinde siyaset kurgulanmasını örnekledi. Yerinde dönüşüm, deprem dönüşüm ve kentsel dönüşümün Kartal uygulamasını da paylaşan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr Altınok Öz, sünnet konusunda sürdürülen yıl boyu sünnet kampanyasını anlattı. Kapadokya ve Büyükada Soysal Tesislerinin sosyal belediyecilik adına yapılan çalışmalar olduğunu vurguladı.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz konuşmasında, "Önce İnsan diyen, emeğe saygı duyan bir belediye başkanı olarak masa üzerindeki sıkıntıları masa altına atmadım. Hangi fikir ve düşünceden olursa olsun işini doğru yapan herkesi sahiplendim. Evine ekmek götürmek için çalışanın hakkını elinden almak için değil, ondan işinde daha başarılı olarak yararlanmak için uğraş verdim. Yaptığınız işten eminseniz hiçbir şeyin gizli olmasına gerek duymazsınız. Biz de şeffaf belediyecilik yaptık. Gelir-giderini internet sayfamızda yayınlayan, ihalesini açık yapan, siyasetin belediyeler üzerinden beslenmesi değil, halka hizmet noktası olarak görülmesini sağlayan bir anlayışla çalıştım. seçim beyannamesinde söz verdiklerimin tamamına yakınını gerçekleştirdim. Halkın onay vermeyeceği hiçbir projeye geçit vermeyeceğim. Çevre, doğa, insan için projeler ürettik. Kartal'da 81 ilden gelen hemşehrilerimiz var. Onların sorunları, yaşam alanları farklı sıkıntıları da kente yüklüyor O nedenle çok sayıda proje ile herkese ve her kesime hizmet taşıma çalışması içinde olduk. Folklor, kültür, sanat etkinlikleri yanında kadınlar, gençler, engelliler için ürettiklerimiz, yaptıklarımız var. Yeşil alanlarımızı iki katına çıkardık. Çocuk Gelişim Merkezleri, Kadın Sığınma Evi, Kadın Danışma Merkezi, Kadın Ürünleri Pazarı,Engelliler Bilgi Evi, Engelliler Üretim Atölyesi, Gençlik Kariyer Merkezi, sinema, tiyatro atölyesi, sportif faaliyetler ile çok yönlü çalışmalarımız oldu. Aşçılık Okulu, halı dokuma atölyesi gibi hem eğitim hem de iş olanakları yaratan projeler uyguladık" dedi.

Kartal'da gerçekleşen 230 projelerden bazı örnekleri özet olarak aktaran Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz çatı sularının Sarnıç yolu ile kullanılır kılınması, kırmızı solucandan gübre üretilmesi, sağlıklı beslenme konularında da önemli açıklamalarda bulundu. Yoğun ilgi gören Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz konuşmasının sonunda kendisine yöneltilen soruları da yanıtladı. Kartal Belediyesi olarak özgürlüğün, hakça paylaşımın, herkes için adalet ve hukukun önemine de değindi. "Birbirimizi anlamak ve birbirimizle dayanışma içinde olmak durumundayız" diyen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, siyasetin siyaset yapanların ve siyasi partilerin işi olduğunu, belediyelerin yerel yönetim olarak orada yaşayan yurttaşların daha iyi koşullarda yaşaması, dayanışma, kardeşlik ve bir arada yaşama duygularını geliştirmesi yönünde çalışmasının önemine vurgu yaptı.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr Altınok Öz toplantı aralarında ve yemekte bire bir yaptığı sohbetler ile ilgi odağı oldu. Öz; Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ile belediyecilik üzerine sohbetler etti. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Elazığ Hazar gölü kenarında bulunan Diyarbakır Belediyesi Sosyal Tesisi ile ilgili bir anısını da anlatarak belediyenin bu tesisleri gençler için önemli bir etkinlik merkezi olarak kullandığını söyledi. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr Altınok Öz de Kapadokya Kartal Oteli'nin alınış hikayesi ve Kapadokya'nın tarihi dokusu konusunda bilgi verip Büyükada Sosyal Tesisleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

HABERE YORUM KAT