1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da kan bağışı
Diyarbakır'da kan bağışı

Diyarbakır'da kan bağışı

DİYARBAKIR - Türk Kızılayı Diyarbakır'ın Kulp İlçe Şubesi, Hükümet konağı ününde 'Bir damla bin umut' sloganıyla TIR üzerinde kan alma standı açtı.

A+A-

Türk Kızılayı Kulp Şubesi 80 ünite kan topladı. Kampanya hakkında açıklama yapan Türk Kızılayı Kulp Şubesi Başkanı Tahsin Zengin, Hükümet Konağı önünde kan toplama standı kurduklarını söyledi.

Zengin, "Sabahın erken saatlerinden akşam saatlerine kadar vatandaşlarımız kan bağışında bulundu. Kan Bağışı yaşam için önemlidir, kalp krizi ihtimalini yüzde 90'a varan ölçüde azaltıyor. Baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon ve yorgunluk gibi rahatsızlıklara da iyi geliyor. Yani kan bağışında bulunmak bir hastanın hayatını kurtarırken, vericiye de sınırsız yarar sağlıyor.

Bağışlanacak kanın, bir hayatında kurtaracağı unutulmamalıdır, Ülkemizde her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı görülmekte. Bu ihtiyaç çoğunlukla acil durumlarda hasta yakınlarından karşılanıyor.

18-65 yaş arası olan bulaşıcı hastalığı veya riski olmayan 50 kilogram üzerinde her sağlıklı insan kan bağışlayabilir. Başta Kulp Kaymakamı Mehmet Maraşlı olmak üzere duyarlı Pasur halkımızın 'Bir damla bin umut' kan kampanyamıza destek verdikleri için teşekkür ediyoruz" dedi.


(MT-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT