1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da kaldırımlara Ramazan işgali
Diyarbakır'da kaldırımlara Ramazan işgali

Diyarbakır'da kaldırımlara Ramazan işgali

Diyarbakır'da Ramazan ayına girilmesiyle birlikte, esnafın daha çok satış yapabilmek için sattıkları ürünleri kaldırımlara sergileyerek yayaların geçişini zorlaştırması, Sur Belediye'sine bağlı zabıta ekiplerini harekete geçirdi.

A+A-

Diyarbakır'da Ramazan ayına girilmesiyle birlikte, esnafın daha çok satış yapabilmek için sattıkları ürünleri kaldırımlara sergileyerek yayaların geçişini zorlaştırması, Sur Belediye'sine bağlı zabıta ekiplerini harekete geçirdi. Sur Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Altınkaynak, kaldırım işgalinin yayaların hakkına tecavüz olduğunu belirterek, "İşsizlik oranının yüzde 80'lerde olduğu ilçemizde, denetimleri ne kadar sıkı yapsak da bu işgallerle yüzde yüz başedemiyoruz" dedi.

Kentin en eski ticaret merkezi olması özelliği taşıyan merkez Sur İlçesi'nde, Ramazan ayına girilmesiyle birlikte esnafın, ürünlerini kaldırımlarda teşhir etmeye başlaması, yayaların geçişini büyük oranda güçleştirdi. Bunun üzerine, esnaf ve işporcıların daha çok kaldırımda tezgah açtığı Mardinkapı, Melikahmet ile Dağkapı semtlerinde, Sur Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri tarafından uygulama başlatıldı.

'DİRENÇLE KARŞILAŞIYORUZ'

Sur Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Altınkaynak, insanların kullanımına açılan kaldırımlarda, esnaf ve seyyar satıcıların tezgah açmasının kabul edilecek bir durum olmadığını söyledi. Kaldırım işgalinin yayaların hakkına tecavüz olduğunu belirten Altınkaynak şöyle dedi:

"Bu bir hak ihlalidir. Ancak, yoksulluk ve işsizlik oranının yüzde 80'lerde olduğu ilçemizde denetimleri ne kadar sıkı yapsak da, bu işgallerle yüzde yüz başedemiyoruz. Bu, kolay bir iş değildir. Bu hizmeti vermeye çalışırken bazen farklı dirençlerle karşılaşıyoruz. Bazen zabıtalarımızın kafaları ve kolları bile kırılıyor. Bazen de mücadele edildiğinde, 'Yazık değil mi, insanların ekmeğiyle niye oynuyorsunuz' gibi halk tepki gösteriyor. Ancak şiddet ve duygusal tepkileşmeler, yayaların hakkı olan kaldırımların işgaline müsaade etmemizin bahanesi olamaz."

Diyarbakır'ın tarihi ve turistik önemine de değinen Altınkaynak, "Medeniyetler beşiği olan kentimize her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı misafir geliyor. Bu işgaller tabii ki olumsuz yönde görüntüler sergiliyor. Biz belediye olarak halkımızdan ve esnafımızdan kentin düzeni, temizliği ve prestiji açısından katkı sunmalarını bekliyoruz. Esnafımız ve halkımızla el ele vererek bu sorunu aşabileceğimize inanıyoruz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum