1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da kalan sergisi açıldı
Diyarbakır'da kalan sergisi açıldı

Diyarbakır'da kalan sergisi açıldı

DİYARBAKIR - Sanatçı Nezir Akkul, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle “Kalan” adlı ilk kişisel sergisini Sümerpark Sanat Galerisi’nde açtı.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kültür ve sanat alanındaki çalışmalara ve genç sanatçılara desteği devam ediyor.

Dicle Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi'nden mezun olan ve halen Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde yüksek lisans eğitimine devam eden Sanatçı Nezir Akkul, ilk kişisel sergisini Sümerpark Amed Sanat Galerisi’nde açtı.


Serginin açılışında konuşan Kültür ve Sanat Daire Başkanı Cevahir Sadak Düzgün, içinden geçilen karanlık günlere rağmen sergiye gelerek, kendilerini yalnız bırakmayan katılımcılara teşekkür etti. Kültür ve Sanat Dairesi olarak çalışmalarına ara vermediklerini; ancak yaşananların çalışmalarını ve hayatı sınırladığını belirten Düzgün, “Silah seslerinin şu anda bulunduğumuz galeriye kadar geldiği bu ortamda, bu sanatsal etkinliklerle bir nebze de olsa soluk almak ve aldırmak istiyoruz” dedi.


Sanatçı Nezir Akkul da, serginin tuval üzerine yağlıboyadan yapılan 55 eserden oluştuğunu, 5 yıllık çalışmalarının sonucu olduğunu söyledi. Her sanatçının kendi coğrafyasından beslendiğini anımsatan Akkul, “Ben de kendi coğrafyamdaki çocukluğumdan yola çıkarak yaşadıklarımı yansıtmaya çalıştım. Coğrafyadaki gerçekleri şiddet olarak değil umut olarak göstermek için çaba sarf ettim” diye konuştu.


(MP-Y)

 

HABERE YORUM KAT