1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da kadınlara kanserde erken teşhis eğitimi
Diyarbakır'da kadınlara kanserde erken teşhis eğitimi

Diyarbakır'da kadınlara kanserde erken teşhis eğitimi

"Göğüs Kanserini Bilinçlendirme" programı nedeniyle, Sur Belediyesi Kadın Destek Merkezi (KADEM) ve Diyarbakır Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)'nin ortak çalışması ile Sur içinde yaşayan kadınlara göğüs kanseri erken t

A+A-

Kadınlarda görülen göğüs kanserinin erken teşhisi için Sur Belediyesi ile KETEM tarafından verilen eğitim Sur Belediyesi'nde başladı. Dr. Rojda Budak tarafından verilen eğitimde Eğitimi, göğüs kanserinde belirtilerin ve erken teşhisin önemine değinildi. Göğüs kanserinin kadınlarda görülen en yaygın kanser türlerinden biri olduğunu kaydeden Dr. Budak, "Bu önüne geçmenin en etkili yolu erken teşhistir. Sizler, kendinizi belirli aralıklarla muayene ederek bunları fark edebilirsiniz. Bu farklılıkları şöyle sıralayabiliriz; göğüste meydana gelen değişiklik, kitle ve hassasiyetlerde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Erken teşhis ile bu durumdan kurtulma olasılığı yüksektir" dedi. Kadınlara muayene yöntemlerini gösteren ve düzenli aralıklarla doktor muayenesinden geçmeleri gerektiğini kaydeden Dr. Budak, "Hiç doğum yapmamış veya ilk doğumunu otuz yaşın üzerinde yapanlarda göğüs kanserine yakalanma olasılığı yüksektir. Ayrıca yirmi beş yaşın altında nadir olmakla beraber yaşla birlikte artış göstermektedir" dedi.

Dr. Rojda Budak, eğitimin ardından kadınlardan gelen soruları yanıtlayarak kendilerine göğüs kanseri ile ilgili hazırlanan broşürleri dağıttı.(ANF)