1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da kadınlar şiddete karşı yürüdü
Diyarbakır'da kadınlar şiddete karşı yürüdü

Diyarbakır'da kadınlar şiddete karşı yürüdü

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle yürüyüş düzenlendi.

A+A-
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla çok sayıda kadın, yoğun güvenlik önlemleri altında Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Parkı'ndan Yenişehir İstasyon Meydanı'na kadar yürüdü. Yürüyüşe HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, kadın kurumları temsilcileri ile çok sayıda kadın katıldı.
 
Kadınların yürüyüşüne erkekler de ellerindeki pankartlarla destek verdi. İstasyon Meydanı'nda son bulan yürüyüş sonrası konuşan Milletvekili Aydoğan, bu yıl 25 Kasım'ı kadına yönelik şiddetin en fazla tırmandığı ve kadına yönelik şiddetin en büyük artış gösterdiği bir dönemde karşıladıklarını söyledi. 
 
Aydoğan, "IŞİD adı verilen çeteler Şengal'de binlerce kadın arkadaşımızı sadece Ezidi inancına sahip olduğu için katlettiler, binlerce kadın arkadaşımızı tıpkı Orta Çağ'da olduğu gibi köle pazarlarında sattılar. Binlerce kadın Şengal'de tacize ve tecavüze uğradı. İşte Şengal'den kurtulabilenler ve kaçabilenler bugün Amed'de, Mardin'de, Silopi'de ve Batman'da. Şunu bilsinler ki Şengalli kadın arkadaşlarımız, Şengal özgürleşince çok özledikleri topraklarına ve kutsal topraklarına tekrar geri dönecekler" dedi.
 
Üç gün içerisinde Sincar ve Musul'u ele geçiren çetelerin Kobani'ye saldırdığını ifade eden Aydoğan, "Şengal ve Musul'u ele geçiren çeteler zannettiler ki Musul'da ve Şengal'de olduğu gibi üç gün içerisinde Kobani'yi de ele geçirecekler ama Kobani'de kadın direnişinin duvarına çarptılar. Kobani'deki YPJ öncülüğünde Kürt kadınının mücadelesi sadece IŞİD'e değil dünyadaki bütün kadın özgürlük düşmanlarına bir ders vermiştir ve buradan bir kez daha YPJ'yi, direnen Kürt kadınını ve Kürt kadın savaşçılarını selamlıyorum" diye konuştu. 
 
Kalabalık, yapılan basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı. 
 
(SI-YRT-Y)
 

HABERE YORUM KAT