1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Kadınlar İçin Psikoloji Atölyeleri Kuruldu
Diyarbakır'da Kadınlar İçin Psikoloji Atölyeleri Kuruldu

Diyarbakır'da Kadınlar İçin Psikoloji Atölyeleri Kuruldu

Diyarbakır'ın Bağlar İlçe Belediyesi Kardelen Kadınevi bünyesinde, psikoloji atölyeleri kuruldu.

A+A-

Bağlar Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Kardelen Kadınevi tarafından ilçedeki kadınların sorunlarına çözüm üretmek amacıyla psikoloji atölyeleri kuruldu. Atölyede görev alan psikolog Dr. Eda Erdener, kadınlara ulaşmanın sadece bina içindeki kurumlar üzerinden olmadığını, kurumlara ulaşmaktan çekinen kadınlarla dertleşmek, kadın sorunlarını paylaşırken bir nebze olsun onlara dokunabilmek amacıyla yaz sonuna kadar mahallelerde çalışmalarını sürdüreceklerini anlattı. Kadınların özgürce düşüncelerini ifade edebilmelerinin bile bir psikolojik çalışma niteliği taşıdığını belirten Dr. Erdener, çalışmalara her hafta devam edeceklerini söyledi.

Dr. Erdener, "Bu çalışmaları her hafta yapmayı düşünüyoruz. Kadınlar gidip kurumlardan yardım alamasalar da biz onları bulacağız ve onlara ulaşacağız. Onlarla paylaşımda bulunacağız. Çok ihtiyacı olan kadınlarımızı kuruma çağırıp randevu veriyoruz. Genelde acil durumda olan kadınların birkaç farklı yönden problemleri oluyor. Mesela şiddet görenler oluyor. Acil durum derken en sık karşılaştığımız şiddet olayları oluyor. Bu tür vakalarda elimizden geldiğince psikolojik, hukuki ve sığınmaevi desteği sağlıyoruz. Özellikle çocuk eğitimi ile ilgili bilgiler veriyoruz. Çünkü şiddet gören kadınlarda çocuklarına şiddet döngüsünü devam ettiriyorlar. Genelde dinlenilmek ve anlaşılmak kadının sözünü ifade etmesi bile ona bir terapi olabiliyor. Bu çok önemli, bizim yaptığımız çalışmada aslında bir nevi terapi çünkü kadın kendini özgürce, rahatça, kendini sınırlandırmadan, kendini anlayışla dinleyen birileri tarafından kayda alınıyor ve dinleniliyor" dedi.

Bağlar Belediyesi Kardelen Kadınevi Şubesi'nde serbest kürsü yöntemiyle gerçekleştirilen toplantılar bir eğitim niteliğinden çok, bölgede, kadınlarda sık görülen psikolojik sıkıntılar, erkeklik, şiddet, çocuk yetiştirme gibi konular üzerinde paylaşımları içeriyor. Psikolojik desteğe ihtiyacı olan kadınlar ise ücretsiz psikolojik destekten yararlandırılıyor.

HABERE YORUM KAT