1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da kadınlar günü kahvaltısı
Diyarbakır'da kadınlar günü kahvaltısı

Diyarbakır'da kadınlar günü kahvaltısı

Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şubesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla sendikalarına üye kadınlara kahvaltı verdi.

A+A-

Kahvaltı öncesinde bir açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Zeynep Arslan, kadınlara yapılan haksızlığın bitirilmesi ve kadınların taleplerini dile getirdi. Arslan, "8 Mart Türkiye'de kadınlara ayrımcılığın bittiği tarih olmalıdır. Kadınların uğradıkları eşitsizlik ve ayrımcılık hala devam etmektedir. Kadınlar birbirlerinin sorunlarına karşı duyarsızlaşmakta ve hemcinslerine karşı mücadele eder hale gelmişlerdir. Kılık kıyafet ayrımcılığı yüzünden kadınların önemli bir kısmı ötekileştirilmiş görmezden gelinmiştir. 1930'da 'seçme' 1934'te 'seçilme' hakkı tanınan kadına günümüzde ne giyeceğini seçme hakkı verilmemekte, kamusal alan yalanıyla meşrulaştırılmaya çalışılan keyfi dayatmalar ne yazık ki hala sürmektedir. Eğitim-Bir-Sen olarak 8 Mart'ın tüm ayrımcılıkların ve ötekileştirmelerin bittiği tarih olmasını istiyoruz " dedi.

Eğitim-Bir-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Zeynep Arslan, kadınlarla ilgili taleplerini de kamuoyuyla paylaştı. Arslan, "Kadının cinsel bir meta olarak kullanılmasının önüne geçilmesi için yasal tedbirler alınmalı, televizyonlarda kadını değersizleştiren sahnelerin insanlığı tehdit ettiği bilinmelidir. Kadınların çalışma hayatında doğum izni, süt izni gibi haklarını kullanmaları konusundaki engellemelerin önüne geçilmelidir. Antidemokratik süreçlerde inancı kimliği ve kişiliği nedeniyle mahrum edilen ve bedel ödetilen kadınlara hakları iade edilmelidir. Ders kitapları dahil materyallerde insanlara empoze edilen kadın rol modellerin ayrımcılığı körükleyen unsurlar olduğu bilinciyle hareket edilmelidir" diye konuştu.

Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Yunus Memiş ise kahvaltıda yaptığı açıklamada tüm kadınların gününü kutladıklarını söyledi. Memiş, "Savaşın hüküm sürdüğü ülkelerdeki kadın ve çocukların yaşadıkları dramların son bulmasını, şiddetten uzak engellerden arınmış, kadınların hayatın her alanında hak ettiği şekilde temsil edilmesini temenni ediyoruz" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT