1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da kadınlar alanlarda
Diyarbakır’da kadınlar alanlarda

Diyarbakır’da kadınlar alanlarda

Diyarbakır’da kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma ve Mücadele Günü dolayısıyla yürüyüş yapıp, katledilen kadınların mezarlarını ziyaret etti. Kadın emeği pazarı da ziyaret edildi.

A+A-

Kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma ve Mücadele Günü nedeniyle, Diyarbakır’da Kongreya Jinen Azad (Özgür Kadın Kongresi - KJA) öncülüğünde, Sümer Park Resepsiyon Salonu'nda basın toplantısı düzenlendi.

Sivil toplum örgütleri temsilcileri, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Silvan, Yüksekova, Bismil, Sur'da yaşamını yitirenlerin anneleri, HDP Diyarbakır kadın milletvekilleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın da katıldığı toplantıda, KJA Basın Sözcüsü Ayşe Gökkan kısa bir açıklama yaptı.

Bu toplantıyı son 6 ayda katledilen kadın ve çocuklara atfettiklerini kaydeden Gökkan, özyönetim statüsü olmadığı sürece ulus devletlerin imzaladığı hiç bir yasanın geçerli olmayacağını savundu.

Ardından konuşan KJA sözcüsü Ayla Akat Ata ise şiddetin her türlüsüne karşı kadınlar olarak alanlarda olacaklarını vurgulayıp "Dominik'te olduğu gibi kız kardeşlerimizin her yerde maruz kaldığı şiddete karşı alanlarda olduğunu biliyoruz. Bizde buradan onlara destek veriyoruz" dedi. Sadece son bir hafta içerisinde Nusaybin'de Selamet Yeşilmen'in devlet şiddetine maruz kaldığını ve katledildiğini söyleyen Akat Ata, "İstanbul'da, Samsun'da aynı durumlar yaşandı. Kadınlar artık itiraz etmektedir. Kadınlar hak arayınca erkeğin egemenliği sarsılıyor. Kadının bu noktada vermiş olduğu mücadele bastırılmaya çalışıyor. Ama kadınlar bu değerlere sahip çıkacaktır " diye konuştu

IŞİD’in kadın pazarlarında alınıp satılan Ezidi kadınların durumuna dikkat çeken Ata Binlerce Ezidi kadın DAİS çeteleri tarafından köle pazarlarında satıldı. Bu G20 zirvesini gerçekleştirenlerin utancıdır. Türkiye’de kadın katliamlarına yönelik yasal düzenlemeler yetersiz kalıyor. İstanbul Sözleşmesi'ne imza atan ilk ülke Türkiye olmasına rağmen tablo değişmedi. Biz özgün ve özerk örgütlenmemiş olsaydık, eşbaşkanlığı yüzde 40 kadın temsiliyetini ortaya koyamazdık. Devletin tüm anti demokratik yasalarına karşı kendi hukukumuzu ortaya koyarak bu başarıyı elde ettik" dedi.

Bölgede 6 ayda 53 kadın katledildi

Ardından konuşan Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Eşbaşkanı avukat Gülşen Özbek ise bölgede son 6 ayda yaşanan saldırılarda katledilen kadın ve çocuklara dair bir rapor açıkladı. Özbek, Cizre, Nusaybin, Bismil ve Sur'da görüştükleri kadınların DAİŞ görünümlü sakallı kişilerin kendilerine saldırdığını anlattıklarını söyledi.

Özbek, "Sokaklarda özellikle kadınların onur ve haysiyetine dönük tehdit ve hakaret içeren söylemler savurarak şiddete maruz kalmışlardır. Devletin kadına karşı şiddetinin yoğunlaştığı 7 Haziran sonrasındaki süreçten şimdiye kadar 10 kadın kolluk kuvvetlerince, 43 kadın oluşturulan savaş ortamı neticesinde yaşamını yitirdi" dedi.

Konuşmaların ardından 2015 'de katledilen kadın ve çocukları konu alan "NEKUJE (Öldürme)" adlı sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon sırasında yaşamını yitirenlerin aileleri Kadınlar ardından Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda bir araya gelerek buradan Dicle Fırat Kültür Merkezî'ne doğru " Jinjiyan azadi" sloganları ile yürüyüşe geçti.

Vahşete seyirci kalan devlet IŞİD kadar suçlu

Bu arada merkez Bağlar ilçesinde de Bağlar Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Kardelen Kadın Evi, Bağlar Dörtyol'da basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Birsen Kaya Akat, DBP, HDP Bağlar ilçe örgütleri kadın eşbaşkanları ile Bağlar Belediyesi kadın çalışanları katıldı. Açıklamayı yapan Kardelen Kadın Evi Sosyal Çalışanı Gurbet Kazan, "Erkek egemen sistemler ve zihniyetler kendi sisteminin varlığını devam ettirmek için baskı zor ve yok etme politikasından hiç vazgeçmemişlerdir. Direnen karşı koyan mücadele eden her kesimi tehdit olarak görmüşlerdir" dedi.

5 yılda an üz 1.134 kadın katledildi

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Dayanışma ve Uygulama Merkezi ise 25 Kasım etkinlikleri kapsamında adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadın avukatların katıldığı açıklamayı yapan Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Dayanışma ve Uygulama Merkezi Koordinatörü Serap Ertuş, Türkiye'de kadına yönelik şiddet konusunda birçok yasal düzenlemelerin değişmesine rağmen kadına dönük şiddetin hız kesmeden devam ettiğini söyledi. Yapılan araştırmalara göre, 2015 yılının ilk 11 ayında 255 kadının katledildiği, 112 kadının tecavüze maruz kaldığı, 157 kadının fuhşa zorladığı, 319 kadının yaralandığı, 179 kadının taciz edildiğini ifade eden Ertuş, 5 yılda ise en az 1134 kadının katledildiği korkunç bir tabloyla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Ertuş, "Diyarbakır Barosu'na son 5 yılda 5 bin 442 kadın başvurucu hukuki destek almak için başvuruda bulunmuştur. Başvurucuların maruz kaldığı şiddet türlerinin neler olduğunun tespitimiz noktasında yapmış olduğumuz anket verilerine göre ise başvuruculardan yüzde 15 sessiz kalmış, yüzde 5'i cinsel saldırı, yüzde 12'sinin tehdit aldığı ortaya çıkmıştır" dedi.

DTK: Kadıların öz savunma yapması meşru bir haktır

Öte yandan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Kadın Komisyonu yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetin ideolojik olduğu ve devlet eliyle desteklendiğini hatırlatarak, kadının bu güne kadar süren tarihi köleliğinin kadının öz gücünden gelen örgütlü mücadelesinin sonlandıracağını kaydetti.

Mezarlara ziyaretler

Kayapınar Belediyesi Kadın Meclisi, 25 Kasım etkinlikleri kapsamında Bismil'de kayınpederi tarafından katledilen Meltem Özdaş'ın mezarını ziyaret etti. Ziyarete, Ekin Ceren Kadın Merkezi, Kayapınar Belediyesi kadın çalışanları da katıldı. Mezar başında açıklama yapan Kayapınar Belediyesi Kadın Politikaları Müdürü Meral Tekin, kadın kimliğine dönük saldırıların, mücadeleyi büyütme gerekçesi olduğunu belirterek, "Biliyoruz ki erkek egemen ve iktidarcı zihniyetin ürünü olan şiddet, ideolojik ve sistemdir. Şiddete karşı cevabımız da ideolojik ve örgütlü olmaktır" dedi.

Konuşmanın ardından kadınlar Özdaş'ın mezarına çiçek ekti. Ardından 21 Kasım 2002 tarihinde Mardin'in Yalım beldesinde "Namus" adı altında recim edilerek katledilen Şemse Allak'ın mezarı ziyaret edildi.

Kadın avukatlar Gezici Kadın Jiyan Semt Pazarı'nı ziyaret etti

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Dayanışma ve Uygulama Merkezi'ne bağlı kadın avukatlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Bağlar'da bulunan Gezici Kadın Jiyan Semt Pazarı'nı ziyaret etti. Avukatlara, Bağlar Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Nevriye Çur ile belediyenin kadın meclis üyeleri de eşlik etti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler