1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'da kadın çiftçilere eğitim verildi
Diyarbakır'da kadın çiftçilere eğitim verildi

Diyarbakır'da kadın çiftçilere eğitim verildi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da, Kulp, Silvan, Çınar, Ergani, Dicle ilçelerinde çiftçilik yapan kadınlar için 5 gün süren bir eğitim programı düzenlendi. Eğitime 102 çiftçi kadın katıldı.

A+A-

Eğitim programına katılan Kulp Ziraat Odası Başkanı Kenan Akdeniz çiftçi kadınlardan faaliyetlere katılmak için talepte bulunmalarını istedi. Akdeniz, “Üretim anlamında çok büyük bir potansiyele sahibiz. Tarım her geçen gün gelişen bir alan. Deyim yerindeyse tarım bu ülkeyi uçuracak bir alan. İlerlemek istiyorsak tarımı geliştirmemiz gerek. Aldığınız teknik eğitimi geliştirirseniz çok iyi yerlere gelebilirsiniz. Aldığınız eğitim burayla sınırlı kalmasın, ziraat odalarına uğrayın ve taleplerinizi bildirin biz de talepleriniz doğrultusunda sizlere yardımcı olalım” dedi.

"TARİHİ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ"

Bölgede çok önemli gelişmelerin yaşandığını söyleyen Akdeniz, barış sürecini desteklediklerini ve tarihi bir süreçten geçtiklerini söyledi. Akdeniz, “Hep beraber bu sürece destek vermeliyiz. Sonuç almamız için huzurun inşa edilmesi gerekiyor. Özellikle kadınlardan istirhamım bulundukları ortamlarda bu süreci anlatsınlar. Çok büyük acılar çektik, hiçbir zaman acılarımızı yarıştırma çabası içinde olmadık. Acıları biz yaşadık barışı da biz istiyoruz dedik. Bu savaş evimizden birini almıştır, evimizden birini almadıysa mahallemizden birini, köyümüzden birini almıştır. Bu savaş bizden birini almıştır. Sizden ricam sürece destek verin” şeklinde konuştu.

Kadınların kendi ayakları üzerinde durmasının çok önemli olduğunu söyleyen Akdeniz, kadınların sadece işin mutfağında kalmayıp sahaya inmelerini istediğini, kadınların toplumun yüzde ellisini oluşturduğunu ve iş gücüne katılmadıklarında bir ayaklarının eksildiğini, sakat bir insandan yüzde yüz verim alamayacaklarını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT