1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da kaçak oyuncak operasyonu
Diyarbakır'da kaçak oyuncak operasyonu

Diyarbakır'da kaçak oyuncak operasyonu

Diyarbakır'da polisin şüphe üzerine durdurduğu çekicinin dorsesinde yapılan aramada, piyasa değeri 700 bin TL olan kaçak oyuncaklar ele geçirdi.

A+A-
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince Kent merkezinde yapılan çalışmalarda; 70 bin 681 adet çeşitli kaçak oyuncak, 271 bin 5 paket kaçak sigara ve bin 253 adet kaçak veya elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cep telefonu ele geçirildi.
 
Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü'nce yapılan yazılı açıklamada, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerinin 1 Haziran-8 Temmuz tarihleri arasında yapmış olduğu çalışmalarla ilgili olarak şu bilgiler paylaşıldı:
 
PİYASA DEĞERİ 700 BİN TL OLAN KAÇAK OYUNCAKLAR
 
"04.07.2014 tarihinde İlimiz Mardin yolu üzeri Çarıklı Mevkiinde, adli mercilerden alınan önleme arama kararına istinaden oluşturulan uygulama noktasında, 33XX 73 plaka sayılı çekici ve bu çekiciye bağlı dorsede şüphe üzerine yapılan aramda oyuncak malzemesi olduğu görülmüştür. Araç sürücüsünden oyuncak malzemelere ilişkin istenilen sevk irsaliyesi ve gümrük beyannamesi incelendiğinde, GTIP (Gümrük tarife İstatistik Pozisyonu) numarasının farklı ürünlere çıktığı tespit edilmiştir. Gümrük Müdürlüğü görevlisinin ibraz edilen evrakları incelediğinde evraklarda tutarsızlık ve çelişki olduğu, fatura ve beyannamede yazılı ürünlerin dışında ürün taşındığı anlaşılmıştır. Adli Mercilerden alınan arama ve el koyma kararına istinaden yapılan aramada 317 koli içerisinde toplam 70 bin 681 adet çeşitli oyuncak ele geçirilmiştir. Ele geçirilen kaçak oyuncakların piyasa değeri 700 bin TL'dir. Olay ile ilgili olarak farklı iki şirket yetkilisi ile araç sürücüsünde bulunduğu toplam (3) şüpheli şahsın ifadesi alınmış ve şahıslar hakkında yapılan adli işlemlerin ardından salıverilmiştir. Tahkikat devam etmektedir.
 
KAÇAK SİGARA, KAÇAK VEYA ELEKTRONİK KİMLİK BİLGİSİ DEĞİŞTİRİLMİŞ CEP TELEFONU
 
35 ayrı olayda, 271.005 paket kaçak sigara ele geçirilmiş, sigaralarla ilgili 47 kişi yakalanarak haklarında 5607 SKM suçundan işlem yapılmış, suçta kullanılan 12 araca el konulmuştur. Ele geçirilen kaçak sigaraların piyasa değeri 542 bin TL'dir. 9 ayrı olayda 1.253 adet kaçak veya elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cep telefonu ele geçirilmiş, cep telefonlarıyla ilgili 10 kişi yaralanarak haklarında 5607 SKM ve 5809 SKM suçlarından işlem yapılmış, suçta kullanılan 1 araca el konulmuştur. Ele geçirilen kaçak veya elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cep telefonlarının piyasa değeri 500 bin TL'dir"

HABERE YORUM KAT