1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'da izinsiz gösteri
Diyarbakır'da izinsiz gösteri

Diyarbakır'da izinsiz gösteri

DİYARBAKIR– Diyarbakır'da izinsiz gösteri sırasında hayatını kaybeden Şahin Öner'in ailesi, Diyarbakır Barosu ve İnsan Hakları Derneği, Diyarbakır Valiliği hakkında suç duyurusunda bulunacak.

A+A-

Yenişehir ilçesi Şehitlik semtinde 10 Şubat'ta izinsiz gösteride hayatına kaybeden Şahin Öner'in babası Mehmet Şirin Öner ve İHD Şube Başkanı Raci Bilici tarafından Diyarbakır Barosu'nda basın açıklaması düzenlendi. Suç duyurusuna Diyarbakır Valiliği'nin Öner'in ölüm nedenini basın organlarına yanlış aktırıldığı gerekçe olarak gösterildi.

Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi, bugüne kadar olay hakkında herhangi bir açıklama yapmadıklarını, olaya ilişkin bulgu ve delillerin ortaya çıkmasını beklediklerini ifade etti. Elçi, “Diyarbakır Valiliği daha ortada bir otopsi raporu ve benzeri hiçbir bulgu ve delil yokken olayı bir terörist faaliyeti olarak sunması, bunu medyaya yansıtması Türk Ceza Kanunun 283. maddesinde düzenlenen suçluyu kayırma ve aynı yasanın 277. maddesinde düzenlenen yargı görevini etkilemeye teşebbüs suçunu ihlal eder niteliktedir. Bu nedenle Diyarbakır Valiliğinin bu açıklamasına ilişkin de soruşturma başlatılması için suç duyurusunda bulunacağız ve bu çerçevede Cumhuriyet savcılarını suç duyurumuzun gereklerini yerine getirmeye çağırıyoruz. Faillerin ortaya çıkarılması konusundaki çabamızı geçmişte olduğu gibi bugünde sürdüreceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT