1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da İsrail protestosu
Diyarbakır'da İsrail protestosu

Diyarbakır'da İsrail protestosu

İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları Cuma namazından sonra protesto edildi.

A+A-

Merkez Sur İlçesi'nde bulunan Ulu Camii'nde önünde bir araya gelen yaklaşık 300 kişi, Cuma namazını kıldıktan sonra İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'nın içine postallarıyla girerek cami cemaatine saldırısını protesto etti.

Polisin geniş önlem aldığı eylemde, Filistin bayrakları taşıyan göstericiler İsrail aleyhinde sloganlar attı. Eylemde sırasında yapılan basın açıklamasında, İslam Dünya'sının İsrail'in Mescid-i Aksa'yı bölme planının karşısında durması gerektiği belirtilerek, şöyle denildi:

"Müslümanlar bu ihlallere sessiz kalmamalı, Mescid-i Aksa yalnızca Arap ya da Filistinlileri değil dünya üzerindeki 1 milyardan fazla Müslüman'ı ilgilendiren bir meseledir. İslam dünyasını herekete geçmeye ve uluslararası bir baskı oluşturmaya çağırıyoruz. İslam ülkelerini resmi düzeyde kesin sonuca götürecek tavır almaya çağırıyoruz.

Türkiyeli ve Diyarbakırlı Müslümanlar olarak Mescid-i Aksa saldırı altındayken sessiz kalmamız imkansız. Bizim kutsalımıza el uzatıyorlar. Kuran-ı Kerim'i yerlere fırlatıyor ve ellerini, kollarını sallayarak bu ülkeye girip çıkıyorlar. Tüm yetkilileri artık sadece kınama lafını bırakıp, ülkemizdeki siyonistler başta olmak üzere, ülkemize giren tüm sorumlu insanlar için gerekli işlemleri yapmaya davet ediyoruz.

Yoksa yetkililer, oluşacak toplumsal bir refleks ile Müslümanların ülkedeki siyonistlere karşı tedbirlerini engelleyemeyecektir. Aksa'ya sahip çıkma sorumluluğu İslam ümmetinin ve bizlerin omuzlarında olduğunun farkında olduğumuzu belirtiyoruz."

HABERE YORUM KAT