1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da işkenceye karşı mücadele günü
Diyarbakır'da işkenceye karşı mücadele günü

Diyarbakır'da işkenceye karşı mücadele günü

DİYARBAKIR- “26 Haziran İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü” kapsamında İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği, Diyarbakır Barosu ve Diyarbakır Tabipler Odası tar

A+A-
İHD, TİHV, Baro ve Tabip Odası yönetici ve üyelerinin destek verdiği eyleme, çeşitli sivil toplum örgütleri ve insan hakları aktivistleri katıldı.
 
Hazırlanan ortak basın metnini okuyan İHD Diyarbakır Şubesi İşkence ile Mücadele Komisyonu üyesi Av. Gamze Yalçın, İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi'nin verilerine göre 2013-2014 yıllarında Türkiye genelinde 11 bin 977 kişinin işkence ve kötü muamele, onur kırıcı ve küçük düşürücü davranış ve cezalandırmaya tabi tutulduğunu, TİHV verilerine göre ise işkence gördüğü gerekçesiyle 869 kişinin başvuruda bulunduğunu ifade etti.
 
İşkence eylemlerinin sona ermesi çağrısında bulunan Yalçın, "İşkencelere karşı açılan soruşturmalar etkin bir şekilde yürütülmeli, işkencede cezasızlığa son erilmelidir. BM işkenceye karşı sözleşmeye ek ihtiyari protokolün gereği yerine getirilmeli ve gözaltı birimleri ile cezaevleri bağımsız heyetlerin denetimine açık hale getirilmelidir. İşkenceye maruz kalanlara psikolojik destek sağlanmalıdır. İşkence suçundan yargılanan dosyalarda zaman aşımı uygulamasına son verilmelidir" şeklinde konuştu.
 
Yapılan açıklamanın ardından sivil toplum kuruluşları broşür dağıttı.
 
(SI-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT