1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da IŞİD protestosu
Diyarbakır'da IŞİD protestosu

Diyarbakır'da IŞİD protestosu

PKK Öncüsü Abdullah Öcalan'ın posteri ve HPG bayraklarının açıldığı eylemde sık sık "Bijî berxwedana YPG'ê", "Bijî berxwedana Kobanê", "Kürdistan IŞİD'e kabir olacak" sloganları atıldı.

A+A-

DBP İl Teşkilatı önünde toplanan kitlenin yürümesine müsaade vermeyen polis, DBP binası önünde bulunan Turgut Özal Caddesi'ne barikat kurarak yolu kesti.

Zümrüt: Kürt halkı onuruna sahip çıkan bir halktır DBP İl ve kaza yöneticilerinin de katıldığı eylemde polis engelini ihtarname eden kitle adına DBP Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt yaptığı açıklamada, "Siz Amed halkı Kobanê için ayağa kalktınız. Bir defa henüz görüldü ki bu halk ayaklanırsa ne IŞİD kalır ne başka birşey.

Bugün hiçbir güzergahtan yürütmeyiz diyerek yürüyüşümüzü engellediler. Bu bir korkudur. Zira AKP'nin IŞİD'e sunduğu dayanağın açığa çıkmasını istemiyorlar" diye konuştu. Kobanê'de IŞİD çetelerine karşı kuvvetli bir direniş olduğunu söyleyen Zümrüt, "Kobanê'de bu halkın yiğit evlatları direniyor. Ancak AKP ne yapıyor, çetelere dayanak veriyor.

Dünyanın gözü önünde Kobanê halkı ile dayanışmak için Suruç'a giden halka kurşun yağdırıyor. Lojistik dayanak sağlıyor, personel kazandırıyor. Ellerini vicdanlarına koysunlar, AKP'nin ellerinde bu halkın kanaat var" dedi. Taş ve sopalarla saldıran polis darp ederek gözaltı yaptı DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt'ün sözlerini tamamlamasının ardından polis, dağılmak üzere olan kitleye tazyikli su ile müdahale etti.

Kitlenin havai fişek ve taşlarla karşılık vermesi üzerine çıkan vakalar ara sokaklarda devam etti. Tazyikli su ve gaz bombalarının yanı sıra polis, sopalarla ara sokaklarda eylemci avına çıktı.Olaylarda polisin, aralarında Savaş Sekmen isimli bir gencinde bulunduğu en az 4 kişiyi darp ederek gözaltına aldığı öğrenildi.

HABERE YORUM KAT