1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da işgale karşı ortak mücadele
Diyarbakır'da işgale karşı ortak mücadele

Diyarbakır'da işgale karşı ortak mücadele

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kentin tüm dinamikleriyle bir araya gelerek, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmesini değerlendirerek, yapılması gerekenlere ilişkin yol haritası çıkardı.

A+A-

Toplantıda, kamusal alanların işgaline yönelik ortak hareket ve mücadele etme kararı alındı.Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kent Konseyi bileşenleri, meslek odaları, kadın, gençlik, engelli meclisleri, HDP, DBP il, ilçe yöneticileri, ilçe belediye eş başkanları, mahalle meclisi başkanları, belediye meclis üyeleriyle bir toplantı yaparak, Diyarbakır'ın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmasını değerlendirdi. Toplantıda, Diyarbakır'ın listeye alınmasının ardından neler yapılması gerektiğine ilişkin yol haritası çıkarıldı.

Toplantıda, ayrıca kaçak yapılaşma, işgaller ve yürütülen çalışmalarda karşılaşılan sorunlar ele alındı. Tüm kent dinamikleriyle birlikte somut eylem planı çerçevesinde ortak mücadele edilmesinin kararlaştırıldığı toplantıda, kamusal alanlara yapılan kaçak yapılara ve işgallere karşı ortak tavır alınması planlandı.

İlk ortak karar: 13 Temmuz'da Kent Ormanı'na ağaç dikilecek

Toplantıda Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı ile Gültan Kışanak, DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanı Selim Kurbanoğlu, DİSKİ Genel Müdürü Zülküf Karatekin, Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç'in yanı sıra çok sayıda kurum temsilcisi düşüncelerini dile getirerek, ortak mücadele edilmesi ve kararlı durulması gerektiğini belirtti.

Konuyla ilgili kanaatin bu yönlü olması üzere toplantıda, kamusal alan işgaline karşı ortak eylem planı çıkarılarak, ortak hareket ve mücadele kararı alındı.

Alınan kararlar doğrultusunda kentin tüm dinamiklerinin 13 Temmuz Pazartesi günü saat 10.00'da Büyükşehir Belediyesi ve İl binası önünde toplanarak, Kent Ormanı'na gitmesi, ağaç dikmesi ve işgale karşı uyarıda bulunması planlandı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler