1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da iş kadınları sempozyumu
Diyarbakır'da iş kadınları sempozyumu

Diyarbakır'da iş kadınları sempozyumu

Bölgede iş kadınlarını ihracat konusunda bilgilendirmek amacıyla Diyarbakır Ticaret Borsası,TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, Diyarbakır İş Kadınları Derneği, Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği'nin ortaklaşa düzenledikleri sempozyumda kadınlar bir araya

A+A-

Bölgede faaliyet gösteren iş kadınlarını ihracata yönlendirmede katkıda bulunmak amacıyla Adana Amerika Başkonsolosluğu tarafından finanse edilen Güneydoğu İşkadınları Sempozyumu devam ediyor.

Diyarbakır Liluz Hotel'de gerçekleştirilen sempozyuma Adana Amerikan Konsolosluğu'ndan Susan Wilson, Diyarbakır Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Bigchefs Cafe- Brasserie markasının kurucusu Gamze Cizreli, TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Didar Avcı Türk, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Ebubekir Bal, Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ahmet Sayar, Kuzey Irak iş Kadınları Derneği Başkanı Ferda Cemiloğlu, TOBB Adıyaman ve Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı Selda Tandoğan, Diyarbakır iş Kadınları Derneği Başkanı Esra Aksu, Kınalı Eller Kadın Derneği, Diyarbakır Bağlar Kadın Kooperatifi Başkan Yardımcısı Saniye Varlı ve çok sayıda iş kadını katıldı.

'İstihdam imkânları yaratılmalı'

Sempozyumda bir konuşma yapan Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Güneydoğu İş Kadınları Zirvesi'nin hem bölge hem de Diyarbakır açısından önemli sonuçlara yol açacağına inandıklarını söyledi. Diyarbakır ve Bağlar açısından düşünüldüğünde kadınların ciddi bir yoksulluk içerisinde olduklarını belirten Baran,“Buradaki kadınların başarı öykülerini dinlediğimizde iş dünyası içinde bireysel başarıların gerçekten önemli olduğunu görüyoruz.

Bireysel başarıların yanı sıra hep birlikte, kadın istihdamına yönelik bir çalışma yürütmemiz gerektiğini düşünüyorum. İnanıyorum ki bu zirve önümüzdeki süreç açısından bizler için hem bir perspektif hem de işbirliği olanağı sunar.' Bölgede kadınların iş yaşamına katılımının oldukça düşük olduğunu dile getiren Baran, “İşsizlik ve yoksulluğun oldukça fazla yaşandığı Bağlar'da belediyemiz özellikle kadın istihdamı açısından kendisini sorumlu görmektedir. Bu bakış açısı doğrultusunda çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Biz bağlar belediyesi olarak her çalışmada kadın kotasına riayet eden bir belediyeyiz. İstihdam konusunda da böyledir. BDP'li belediyeler açısından bu genç bir politikadır” diye konuştu.

Baran'ın ardından bir konuşma yapan Bigchefs Cafe- Brasserie markasının kurucusu Gamze Cizreli kendisi gibi kadınların hayatını özetleyen Nietzsche'nin bir şiiri ile konuşmasına başladı. Babasının işi dolayısıyla küçük yaşta Diyarbakır'dan ayrılmak zorunda kaldığını aktaran Cizreli, “Ailem benim müsteşar olmamı bekliyor ve bunu da söylüyorlardı. Ben ilk Türk-Amerikan ortak girişimi bir savunma sanayi projesinde işe başladım. Restaurant ve kafe işini yapabilirim dedim kendime. Ben bu işte başarılı olabilirim. O dönemde Ankara'da sadece restaurantlar ve kafeler var. Bende bu sektöre “CAFEMİZ” diye bir yer açarak girdim. Ardından da Kuki ve Uzakdoğu mutfağını hızlı ve uygun fiyatla sunan Quick China markaları geldi. Burada büyüdükçe moda sektörüne de girdim” dedi.

'Kürdistan arazisinin %47'si de kadınlara ait'

Sempozyumda bir iş kadını olarak yaptıkları çalışmaları paylaşan Kuzey Irak iş Kadınları Derneği Başkanı Ferda Cemiloğlu ise “Kadem'in kurucuyuyum. Aşağı yukarı yaşamımda 12 şirket kurdum ve bugün binlerce insan orda çalışmaktadır. Irak'ta Kadın kotası % 25 ama şu an Kürtler bunu aştılar ve %33'lük bir oranla temsil ediliyorlar. Erbil'in Duhok'un ve Süleymaniye'nin yönetimlerindeki kadınların sayısı %50'yi aşmış durumda. Üniversitede okuyan kadınların oranı %52 ve en ilginci de Kürdistan arazisinin %47'sinin kadınlara ait olması. Ancak burada AKP hükümeti politikasıyla kadını iş hayatından bertaraf edip eve hapsediyor” diye belirtti.

HABERE YORUM KAT