1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Diyarbakır'da iş imkanı yok'
'Diyarbakır'da iş imkanı yok'

'Diyarbakır'da iş imkanı yok'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Sakarya ve Düzce'de mevsimlik fındık işçilerinin çalışma şartlarını yerinde görmek için fındık tarlalarına girdi.

A+A-
Tanrıkulu çalışma şartlarının çok ağır olduğunu söyledi. Diyarbakırlı mevsimlik işçiler ise, “Memleketimizde iş imkanı yok. İş imkanı olsa neden toprağımızı bırakıp da buraylara gelelim” dedi.
 
Güneydoğu ve Doğu illerinde Sakarya, Düzce ve Ordu gibi fındık tarımının yoğun olarak yapıldığı şehirlere uzanan umuda yolculuğunun sonuncusunu yakından takip ederek 400 mevsimlik işçiyle birlikte Diyarbakır'dan Ankara'ya kadar seyahat eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, verdiği sözü yerine getirerek Adapazarı'ndaki fındık işçilerini ziyaret etti.
 
“Çocuklarım için geldim”
 
Diyarbakır'dan yaklaşık 2000 işçinin ekmek parasını kazanabilmek için geldiği Sakarya'nın Kocaali ilçesinde bulunan Kozluk Mahallesi'ne giden Sezgin Tanrıkulu, mevsimlik işçilerin kısa bir süre için kaldıkları evleri ziyaret ederek durumları hakkında bilgi aldı. Sakarya'nın Kuzey ilçeleri Karasu ve Kocaali'de 38 lira yevmiye ile çalışan, kendilerine tahsis edilen evlerde yaşayan fındık işçileriyle görüşen Tanrıkulu sorunlarını dinlediği işçilere destek sözü verdi. Tanrıkulu daha sonra fındık tarlalarına girerek işçilerle görüştü.
 
Diyarbakır'da iş imkanı yok
 
Renkli görüntülerin de yaşandığı ziyarette trenle Ankara'ya yolculuk yaptığı bir kadın işçiyle Düzce'nin Akçakoca ilçesindeki Hasançavuş mahallesinde karşılaşan Tanrıkulu, kendisine işçilerin sorunlarını mecliste sürekli dile getirmeye çalıştığını söyledi. Daha sonra gazetecilere konuşan Diyarbakırlı kadın işçi Çiğdem Yıldız Diyarbakır'da iş olanağı olması halinde memleketlerinden gelmeyeceklerini fakat iş olanağının olmadığını dile getirdi.
 
İki ay önce ameliyat olduğunu ve dikişleri kurumadan çocukları için çalışmaya geldiğini kaydeden Yıldız, “Diyarbakır'da iş imkanı olsa ben neden toprağımı bırakıp da buraya geleyim. Bu ortamda çalışayım. Gelirim olsaydı bende başka kadınlar gibi evimde oturup yaz boyunca tatil yapardım. 2 Ay önce ameliyat oldum. Dikişlerim kurumadı. Buraya geldim çocuklarım için. Burada 1 ay çalışıyoruz verdikleri para eve gidene kadar borçları çıkarmıyor. Rezil olduk” dedi.
 
Çalışma şartları ağır
 
Sakarya'nın Kocaali ilçesi ve Düzce'nin Akçakoca ilçesindeki fındık tarımının yapıldığı tarlaları gezerek, işçilerle çeşitli istişarelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin çalışma şartlarının çok ağır olduğunu söyledi.  dile getirerek şunları söyledi:
 
“Burada bir işçi bugün açıklanan rakamlara göre 38 TL günlük alıyor. Sabah saat 07.00′den akşam saat 07.00′a kadar 12 saat çalışıp 38 TL alıyorlar. Bunun yüzde 10′u da aracılara gidiyor. Sigorta yok, sağlık koşulları yok, barınma koşulları yok.
 
Türkiye bugün dünyanın 20. büyük ekonomisi ondan sonra işte, şuraya gideceğiz buraya gideceğiz dedikleri koşullarda hala, hem üretici çok düşük koşullarda ürünü pazarlamak zorunda. Hem de gerçekten iş gücünün insani bir karşılığı yok. Gördük bugün de gördük. Gerçekten de kalacakları bir yer yok. Tam 12 saat çalışıyorlar. Gündüzleri getirdikleri suyu ve yiyecekleri yiyorlar. Bir yiyecekte sağlanmıyor kendilerine. Bu sayı 300 bin civarında. Biz bu koşulları sağlamadığımız sürece, toplumsal barışı da sağlayamayız. Buradan bu olayın gündeme alınması lazım. Meclisin bir komisyon kurması lazım. Bu koşulları hükümetin öncelikle yerine getirmesi lazım”

HABERE YORUM KAT