1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da inşaat fuarı açıldı
Diyarbakır'da inşaat fuarı açıldı

Diyarbakır'da inşaat fuarı açıldı

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da, Tüm Fuarcılık Yapım Anonim Şirketi (TÜYAP) Ortadoğu Belediye İhtiyaçları ve İnşaat Fuarı açılışı yapıldı.

A+A-


Sürdürülen "Kentsel dönüşüm ve modern toplu konut" projeleri kapsamında önem kazanan inşaat sektörü ve yerel yönetimlerin ihtiyaçlarına yönelik ürün ve hizmetlerin sergilendiği TÜYAP Ortadoğu Belediye İhtiyaçları ve İnşaat Fuarı açıldı. Fuara Diyarbakır Vali Yardımcısı Cemal Hüsnü Kansız, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Duhok Belediye Başkanı Şevket Muhammed Emin Osman ile sivil toplum örgütü temsilcileri ve firma temsilcileri ve sektörün önde gelenleri katıldı. TÜYAP Genel Müdürü İlhan Ersözlü fuara 100'den fazla firmanın katıldığını, yurt içi ve yurtdışından heyetlerin ziyaret edeceğini söyledi. İnşaat fuarının önümüzdeki yıl Nisan ayında gerçekleşeceğini ve 13 fuarla devam edeceğini bildirdi. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can da, 2007-2011 yılları arasında Diyarbakır'da nitelikli konut sayısında yüzde 43'lük bir artış olduğunu belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de insanlık tarihinin hep inşa edilen değerlerle anıldığını ifade ederek, “Yıkmak değil, inşa etmek. Hiçbir savaşın, hiçbir çatışmanın ortaya çıkarmış olduğu yıkımdan iftiharla söz eden tek bir insan bulamazsınız. Ama inşa süreçlerinin tümüne dair övgüler vardır. O halde Ortadoğu coğrafyasında ve dünyada insanlık ailesi, yönetenler, egemenler yıkmaktan vazgeçmelidir” dedi. Bu ülkede her şeyden önce barışı birlikte inşa etmenin arayışını ve çabasını en üst düzeyde yürütmeleri gerektiğini aktaran Baydemir şöyle dedi:
“Maalesef bu fuarımız çok hassas bir atmosfer içerisinde gerçekleşiyor. Pek çok yurttaşımızın şu anda iç barışımıza ve aynı zamanda komşularımızla olan ilişkimize dair kaygıları var. Barışın dışında başka bir seçeneğimizin olmadığına inanıyorum. Müzakere ve diyalog dışında başka bir seçeneğimiz yok. Zira savaş yıkımdır, yoksulluktur. Açıkçası savaş kaybettirir. Savaşlar sadece silah tüccarları ve savunma sanayini elinde bulunduranlara kazandırır. Bizlerin yekvücut olarak hem iç barışa hem müzakereye, hem de komşularla barışa hizmet etmemiz gerektiğine inanıyorum. Fuarların bir rolü de budur. Ortadoğu coğrafyasında yaşayan tüm etnik kimlikleri tüm inançları, tüm halkları ortak değerler etrafında buluşturup alışverişi güçlendirebilmek. Dolayısıyla giderek kültürel değerlerde ve çeşitlilikte buluşabilmektir.”
Konuşmaların ardından fuarın kurdelesini kesen katılımcılar tek tek stantları dolaştı.