1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da İMO gecesi
Diyarbakır'da İMO gecesi

Diyarbakır'da İMO gecesi

İnşaat Mühendisleri Odası'nın (İMO) 58. kuruluş yıldönümü nedeniyle Diyarbakır'da düzenlenen dayanışma gecesinde, meslekte 40. ve 25 yılını tamamlayan inşaat mühendislerine "Onur Belgesi", "Plaket" ve "Hizmet Belgesi" verildi. İMO Diyarbakır Şube Başkanı

A+A-

İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, Oda'nın 58. kuruluş yıldönümü nedeniyle dün akşam The Green Park Otel'de düzenlediği dayanışma gecesine, İMO Diyarbakır Şube Başkanı Turan Kapan, yönetim kurulu üyeleri, İMO yönetim kurulu üyesi Tansel Ünal, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Dicle Üniversitesi (DÜ) Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Hayalioğlu, DÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. S. Özgür Değertekin, Karayolları 9. Bölge Müdürü Şamil Gülen, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Necati Pirinççioğlu, TMMOB'a bağlı oda başkanları ile yüzlerce inşaat mühendisi katıldı.

Gecede konuşan İMO Şube Başkanı Turan Kapan, meslekte 25. ve 40. yılını dolduran meslektaşları onuruna gece düzenlediklerini belirterek, toplumsal muhalefetin önemli bir noktasında olan birlikleri TMMOB ve Odalarının çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ve yönetmelik değişiklikleriyle bakanlığa bağlanıp etkisiz ve yetkisizleştirilmek istendiğini söyledi. Siyasal iktidarın İMO ve TMMOB'un toplumsal ve tekniksel alanda yürüttüğü çalışmalardan rahatsızlık duyduğunu kaydeden Kapan, Odalarının kamusal alandaki yetkilerinin elinden alınmak istendiğini vurguladı. Kapan, kamunun sunması gerektiği hizmetlerin serbest piyasaya terk edildiğini ve ticarileştirildiğini kaydetti.

KHK ve yönetmelik değişiklikleri yetmediği gibi birçok üniversitede alt yapılar hazırlanmadan inşaat mühendisliği bölümleri açıldığını hatırlatan Kapan, bunun da mühendislik mesleğini değersizleştirdiğine dikkat çekti. Toplumsal muhalefetin operasyonlar ve kararnameler ile etkisizleştirilmek istendiğini belirten Kapan, konuşmasına şöyle devam etti: “Şu çok iyi bilinmelidir ki, biz toplumcu ve idealist mühendisler, dün olduğu gibi bugün de antidemokratik, talancı, baskıcı politikalara boyun eğmeyeceğiz. Bu uygulamalara karşı durmak, hepimizin görev ve sorumlulukları arasındadır” dedi.

Çözüm için somut atım atılmamıştır

Türkiye'nin en önemli sorunu olan Kürt sorununda gelinen noktanın geçmişe göre çok iyi noktada olduklarını düşünmediklerini kaydeden Kapan, “Eskiye göre, bugün Kürt kavramı kullanılmasına rağmen Kürt sorununun çözümü konusunda somut bir adım atılmamıştır. Bu da hükümetin Kürt sorunu konusunda göstermiş olduğu samimiyetsizliğidir. Özellikle 2009'dan itibaren KCK adı altında yapılan operasyonlarda, aralarında milletvekilleri, belediye başkanları, sendikacılar ve hukukçuların bulunduğu binlerce kişi şu anda tutuklu bulunuyor. Bu tutuklular arasında eski oda başkanımız Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin ve Diyarbakır Milletvekili ve üyemiz Hatip Dicle de var. Buradan Diyarbakır D Tipi Cezaevi'ne selam ve saygılarımızı gönderiyorum. Bu arkadaşlarımızın tutuklanması, cezaevinde bulunması, halka düzgün ve kaliteli hizmet vermesi ile ilgilidir. Bu arkadaşlarımız Kürt halkının taleplerini doğru bir şekilde dillendirdiklerinden dolayı tutuklular. Biz bu arkadaşlarımızın en kısa sürede aramızda olmasını diliyoruz” diye konuştu.  

Tan: Alternatif projeler üretmek zorundayız

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise yaptığı konuşmada, 32 yıllık mühendis olduğunu hatırlatarak, mühendisler olarak muhalefet haklarının olduğunu söyledi. Tan, “Muhalefet ne demek ilimiz ile ilgili, bölgemiz ile ilgili ne varsa ortaya koymaktır. Bunlar yollar, köprüler, barajlar, aklınıza ne gelirse. Benim yine sizin bir arkadaşınız olarak, harita mühendislerini de işin içine katarak bir sitemim var. Değerli arkadaşlar biz kendi şehrimizle, kendi bölgemiz ile ilgili muhalefet ve denetlemenin ötesinde alternatif projeler üretmek zorundayız. Mesela benim içime hasret oldu. Diyarbakır ile ilgili bir alternatif imar planı oluşturamadık. Köprüler kavşaklar yapılıyor. Genellikle eleştiriler geliyor, ancak alternatif çözümümüz nedir? Bu konuda daha doğru olur. Meslektaşlarımız Hatip Dicle ve Zülfikar Karatekin sevgilerimizi, saygılarımızı iletiyoruz” dedi.

40. yılını dolduranlara 'Onur Belgesi' verildi

Gecede, meslekte 40. yılını dolduran üyeler, "Onur Belgesi" ve plaket, 25. yılını dolduranlar ise "Hizmet Belgesi" ile onurlandırıldı. Sanatçı İbrahim Rojhılat'ın sahne aldığı gecede, inşaat mühendisleri hem seslendirilen Kürtçe ve Türkçe şarkılara eşlik etti hem de halay çekti.