1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da İlköğretim haftası
Diyarbakır'da İlköğretim haftası

Diyarbakır'da İlköğretim haftası

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da 15-19 Eylül İlköğretim Haftası nedeniyle tören düzenlendi.

A+A-
Kayapınar ilçesinde bulunan Şehit Öğretmen Ayşe Numan Konakçı İlkokulu'nda düzenlenen törene, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretimler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Halil İbrahim Topçu, Diyarbakır Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mine Lök Beyaz, Oya Eronat, öğrenciler ve veliler katıldı.
 
Tören Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin seslendirdikleri şarkı ve türkülerle başladı. Açılış konuşması yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, yeni sezon olan 2014-2015 eğitim ve öğretim yılının hayırlı uğurlu olmasını temennisinde bulundu. Konuşmanın ardından protokol üyeleri, öğrencilerin yeni eğitim öğretim yılı göreceği sınıfa giderek kitaplarını dağıttı. Öğrencilere başarılar dilendi.
 
VALİ KIRAÇ'TAN BOYKOT AÇIKLAMASI 
 
Programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Kıraç, derslerin yeni başladığını, ziyaret ettikleri sınıflarda herhangi bir sorunun olmadığını söyledi. Vali kıraç, "Diyarbakır'ın şu özelliği var olmakta. Çalışma mevsimi olduğu için tarımda çalışan çok sayıdaki işçi yani öğrenci velisi veya öğrenci anne babasıyla beraber çalışmakta. Belli bir süre oradan gecikme olabilir. Şuan Diyarbakır'da ne kadar öğrenci ders başı yaptı onu gecikme nedeniyle kesin rakamlarla vermemiz pek etik değildir. Çok ciddi bir eksiklik olacağını düşünmüyorum.
 
"KÜRTÇE OKUL İLE İLGİLİ TALEP YOK"
 
Kürtçe okullar ile ilgili de açıklamalarda bulunan Vali Kıraç, "Bugün bir bakkal dükkanı açmak için bile kişi başvuruda bulunup ruhsat almakta. Böyle bir talep olmadı. Yorum yapamamaktayım. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Anayasası, mevzuatı, Bakanlıklar, kaymakamlıklar, valilikler, adliyeler vardır. Hukuka aykırı bir davranış varsa gereği yapılır. Şuan için bir talep bize ulaşmadı. Sadece bunları söyleyebilirim" diye konuştu. 
 
(BE-YRT-YHY-Y)

HABERE YORUM KAT