1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da ilk down sendromu semineri
Diyarbakır'da ilk down sendromu semineri

Diyarbakır'da ilk down sendromu semineri

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Down Sendromu Derneği ortaklaşa düzenlediği seminerde Diyarbakırlı pek çok aile down sendromlu çocukları ile katılarak, rapor alma, eğitim, iletişim, gelişim aşamaları gibi pek çok konuda bilgi edindi.

A+A-
Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'na bağlı Engelli Hizmetleri Müdürlüğü ile Türkiye Down Sendromu Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği seminer Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nı Sinema Salonu'nda yapıldı.
 
Ailelerin down sendromlu çocukları ile birlikte katıldığı seminerin açılışında Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Semra Kıratlı semineri aileleri ve toplumu bilinçlendirmek için yaptıklarını söyledi. Belediye olarak engellilere, yaşlılara, kadın ve çocuklara pozitif ayrımcılık yaptıklarını ve hizmette öncelik verdiklerini bildiren Kıratlı, örgütlülüğün engellilerin yaşamında oldukça önemli olduğunu belirtti ve Diyarbakır'da Down Sendromu Derneği kurulacağı müjdesini verdi.
 
Daha sonra Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin down sendromlu çocukları olan ailelerin hayatta karşılaştıkları sıkıntıları ve bunları aşmak için önerileri sıraladı. Down sendromlu çocukların rapor alma, eğitim, sağlık, aile ve toplum içindeki iletişim konusunda bilgi veren Bilgin, ailelerin çok hızlı ve mümkün olan en erken yaşta rapor alıp eğitime başlaması gerektiğini söyledi. Dernek çalışmaları hakkında da bilgi veren Bilgin, dünyada 5,5-6 milyon down sendromlu insan bulunduğunu Türkiye'de ise bu konuda sağlıklı istatistik bulunmadığını ancak down sendromlu insan sayısının 60-70 bin civarında olduğunun tahmin edildiğini söyledi. Her 800 doğumda bir çocuğun down sendromlu doğduğunu, bu doğumların genetik nedenlerden meydana geldiğini bildiren Bilgin, down sendromlu doğumların sosyo ekonomik, ırk, eğitim vb. dışsal faktörlerden bağımsız olduğunu söyledi.
 
Gün Bilgin'in 18 yaşındaki down sendromlu oğlu Robert Cem Osborn da seminerde bir sunum yaptı. Üniversiteye hazırlanan Robert Cem Osborn, halen haftada bir gün İstanbul Modern Sanatlar Müzesi'nde bir gün de okuduğu Enka Lisesi idari işlerinde çalıştığını anlattı.
 
Psikolog ve özel eğitim uzmanı Sezgin Kartal özel eğitim ve kaynaştırma eğitimi hakkında bilgi verdi. Kartal, hafif durumda olan down sendromlu çocukların okul ve toplumla kaynaştırma konusu üzerinde dururken Doç. Dr. Yasemin Alanay da çocuk genetik durumu hakkında bilgilendirme yaptı. Fizyoterapist Bedia Deringöl de down sendromlu çocukların henüz iki aylık iken eğitime alınması gerektiğinin altını çizdi. Fizyoterapi yöntemleri ve eğitim ile var olan sınırın maksimum olarak kullanılabileceğini vurgulayan Deringöl, slaytlar ve videolar eşliğinde yaptıkları uygulamaları anlattı. Down Sendromu Derneği Başkan Yardımcısı Fulya Erkmen de iş koçluğu projesi hakkında bilgi verdi. Bimeks marketlerinde reyon düzenlemede çalışan down sendromlu çocuklar hakkında bilgi veren Erkmen, farkındalık eğitiminin diğer çalışanlara da verildiğini anlattı.
 
Seminer ailelerin, sosyal hizmet uzmanları ve çocuk gelişimcilerin yoğun soru ve cevaplarıyla sonuçlandı.Seminerde çocuklara Spor Şube Müdürlüğü kek ve meyve suları dağıtırken, Türkiye Down Derneği de çocuklara çeşitli hediyeler verdi.
 
 

HABERE YORUM KAT