1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da ilk defa Vajinal Cuff Sarkması ameliyatı yapıldı
Diyarbakır'da ilk defa Vajinal Cuff Sarkması ameliyatı yapıldı

Diyarbakır'da ilk defa Vajinal Cuff Sarkması ameliyatı yapıldı

Kadınlarda rahim ağzı kanseri, yara gibi çeşitli nedenlerle rahimin alınması sonucu oluşan Vajinal Cuff Sarkması , "Posterior İntravajinal Sling" tıbbi tekniğiyle Diyarbakır 'da ilk kez Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde uygulanmaya başlandı.

A+A-

Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde 40 kadına Vajinal Cuff Sarkması operasyonu yapıldı. Bölgede ilk kez uygulanan bu ameliyat tekniği ile kadınların karnına neşter değmeden mesh ile sarkan vajen tepesi toparlanıyor.

40 kadın ameliyat oldu

Hastanede kalma süresini de kısaltan bu operasyonla hastaya anestezi uygulaması yapılmaksızın sarkan rahime ameliyat ve dikiş olmadan yerleştirilen "mesh" rahimi kısa zamanda toparlıyor. Bu operasyonla Diyarbakır'da 40 kadın hasta tedavi edildi.

Kadınların karnına neşter değmeden uygulanan yeni yöntem, ameliyat ve dikişten korkan kadınlara için ise umut oldu.

Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde "Posterior İntravajinal Sling" operasyonlarını gerçekleştiren Op. Dr. Deniz Balsak, "Vajinal Cuff sarkması rahim alınması ameliyatı geçirmiş olanlarda vajen tepesinin sarkmasıdır. Kadınlarda görülen genital organ sarkması yaşam kalitesini olumsuz etkilemekle birlikte bu durumu düzeltecek birçok cerrahi yöntem bulunmaktadır. Bu operasyonların çoğu karın açılması ile yapılmaktadır. Bu Cerrahi müdahale kimi zaman karın içi yapışıklıklarına neden olmakla birlikte içerisinde birçok risk barındırmaktadır. Rahim sarkması ileri yaştaki kadınlarda görüldüğü için cerrahi müdahalelerde operasyon süresinin uzaması nedeniyle anestezi bir risk oluşturmaktadır. "Posterior İntravajinal Sling" bizim operasyon süremizi oldukça kısa tutmamızı sağlamaktadır" dedi.

Operasyon sonrası ağrı ve şikayetlerin de sona erdiğini bildiren Balsak, Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak gerekli ekipman ve deneyimli bir cerrahi ekibe de sahip olduğunun altını çizdi.

Diyarbakır İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Güzel Kurtoğlu; "Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanemizde bu denli bilimsel ve pratik operasyonların yapılması bizim için önemli bir gurur kaynağıdır. Ayrıca bu çalışmanın uluslararası bilimsel bir dergide de yayınlanmış olması oldukça sevindiricidir. Bu operasyonları gerçekleştiren doktorlarımıza ve yardımcı sağlık personellerine teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim" dedi.

HABERE YORUM KAT