1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da ilk defa iç mimarlık tasarım ofisi açıldı
Diyarbakır'da ilk defa iç mimarlık tasarım ofisi açıldı

Diyarbakır'da ilk defa iç mimarlık tasarım ofisi açıldı

Diyarbakırlı İç Mimar Serçin Tekin, kentin ilk kadın İç Mimarlık Ofisini açtı.

A+A-

Tekin'e destek olmak için ilkokul öğretmeni Suna Aydın Trabzon'dan Diyarbakır'a gelerek kendisine destek oldu. İç Mimarlık Ofisinin açılışında konuşan Tekin, “Diyarbakır’da İç mekân tasarımı anlamında pek proje alabilen ofis yok.  

Diyarbakır’da çok iyi mimarlar var ama İç Mimarlık alanında büyük bir boşluk var.

Ben de bu boşluğu özgün, farklı, özel tasarımlarla doldurma iddiasındayım” dedi. Diyarbakır’ın Yenişehir İlçesi, Elazığ Caddesi üzerinde bulunan Azel Yapı’daki S T İç Mimarlık Ofisinin açılışı geçtiğimiz gün görkemli bir açılış ile Diyarbakır'a hizmet etmeye başladı. Açılışa,Meşhur Kahvaltıcı Alaaddin Usta ,İç Mimar Serçin Tekin’in annesi, babası ve İlkokul öğretmeni başta olmak üzere, Tekin’in çok sayıda arkadaşı ve yakınları katıldı. Tekin’in ilkokul arkadaşlarının da katıldığı açılışta kurdeleyi ilkokul öğretmeni Suna Aydın kesti.

Açılışta kısa bir konuşma yapan Tekin, “ İç mimarlık denilince çoğu kişinin aklına boyalar, dokular gibi dekorasyon ifadeleri gelse de iç mimar sizin rahatınızı sizden çok düşünen kişidir.İç mimarlık da yapının taşıyıcı elemanları dışında kalan iç mekanın bir bütün olarak tasarlanabilmesidir. 

Ben mesleğime aşığım ve büyük bir heyecan duyuyorum işimi yaparken bu heyecanla Diyarbakır'a kaliteli ,kişiye özel mekanlar tasarlamak istiyorum.

Diyarbakır'da çok başarılı mimarlar var fakat iç mimarlık konusunda eksikler olduğunu düşünüyorum benim de hedefim bu eksikleri en doğru şekilde giderebilmek” diyerek duygularını ifade etti.

İlkokul öğretmeninin açılışa katılıp kendisine destek olmasının kendisini mutlu ettiğinide sözlerine ekleyen Tekin, "Bir diğer önemli konu açılış kurdelemi kesen güzel kadın benim ilkokul öğretmenim Suna Aydın.Kendisi 18 yıl sonra bu ofisin açılışında bana destek olmak için Trabzon'dan Diyarbakır'a geldi.

Bizim aramızda sadece öğretmen öğrenci ilişkisi hiç bi zaman olmadı o hepimizin annesiydi.Sınıftaki dolabımızda her zaman ağrı kesici ateş düşürücü şurubumuz vardı hasta olanlara içirirdi.Sallanan süt dişlerimizi bile çekmişliği vardır.Sınıf mevcudumuz 55 kişi civarındaydı. 

Birgün bir arkadaşımız portakal getirmişti.Suna hoca arkadaşların görürse onların da canı çeker dedi ve portakalı alıp sınıf mevcuduna böldü.Evet yaklaşık 55 parçaya böldü portakalı.Bize paylaşmayı birlik olmayı küçücük yaşımızda öğretti.

Araya zaman girse de yıllar sonra birbirimizi bulduk ve hiç ayrılmamışçasına devam ediyoruz şu an görüşmeye.Arkadaşlarım her zorluğuma benimle birlikte koştular.Hem öğretmenime hem arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum yanımda oldukları için" diye konuştu. Diyarbakır'da ve öğrencisinin yanında olmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Tekin'in ilkokul öğretmeni Suna Aydın ise, "Yıllar sonra yaptığım bu yolculuk,sevgiye yönelikti.Öğrencilerimin güzel yerlere gelmeleri, toplumda yararlı bir insan olmaları en büyük hayalimdi.

Serçin'in açılışına gelmem onun hayatında ilk adımlarını,ilk heyecanını yaşamasına ortak olmaktı.İyi ki Diyarbakır'a gelmişim.Sevginin, hürmetin, saygının perçinleştiği bu şehirde kızımın yanında olmuşum. Çok uzaklarda olsam da onların başarılarını her an izleyeceğim.

Yolun açık olsun serçinim... diyarbakır güzel şehirdir bilindiği gibi değil diyarbakır medeniyet şehridir güzellik şehridir hiç kimse korkmasın geldiğime çok mutluyum öğrencimin yanında bulunmam bana onurdur " diye konuştu. Serçin Tekin kimdir? 1991 de Diyarbakır' da doğdu.İlk öğretimini Yenişehir ilköğretim okulunda orta öğretimi Aliemiri ilköğretim okulunda okuduktan sonra Lise ve üniversiteyi İzmir'de yatılı olarak okudu.

Yaşar Üniversitesi iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümünden 2014 yılında mezun oldu.Daha sonra Diyarbakırda ve İzmirde farklı ofislerde çalıştıktan sonra hayallerini gerçekleştirip ST iç mimarlığı kurdu. 

HABERE YORUM KAT