1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yapılacak
Diyarbakır'da İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yapılacak

Diyarbakır'da İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yapılacak

Dicle Nehri'ndeki kirliği azaltmak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AB ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yapılacak.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Dicle Nehri üzerindeki kirlilik yükünü önemli oranda azaltacak olan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin temel atma töreninin 19 Ekim'de yapılacağı, Diyarbakır'dan Basra Körfezi'ne kadar kat ettiği bin 900 kilometre boyunca kirliliğe maruz kalan Dicle Nehri'nin, İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile tanışacağı bildirildi. Tesis ile nehir üzerindeki kirlilik yükünün azaltılmasının hedeflendiği kaydedilen açıklamada, Diyarbakır'da 1 milyon 245 bin nüfus projeksiyonuna göre inşa edilecek tesisin 2014 yılında devreye girmesinin planlandığı belirtildi.

Tesisin Dicle Nehri'ni kirlilikten koruyacak büyük ve tarihsel bir çalışma özelliği taşıdığı aktarılan açıklamada, şunlara yer verildi: ''Proje, AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı'nın (IPA) yüzde 85, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yüzde 6, DİSKİ Genel Müdürlüğü'nün yüzde 9'luk öz kaynağı ile gerçekleştirilecek. İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 25.6 milyon Avroluk dev bütçesiyle çevreye yatırım yapmanın ne kadar değerli olduğunu kanıtlıyor. Tesiste, giriş pompa istasyonu, ızgara tesisleri, kum ve yağ tutucular, ön çökeltme havuzları, anaerobik karıştırma tankı, aktif çamur tankları, son çökeltme havuzları, çamur yoğunlaştırıcılar, çamur karıştırma tankları, anaerobik çamur çürütücüler, gaz kullanım tesisleri ve çamur susuzlaştırma üniteleri gibi pek çok ünite yer alacak.'' Açıklamada, kendi enerjisini üretecek olmasının tesisin en önemli özelliği olduğu, tesisin çalışması için gerekli olan bütün enerji ihtiyacının, atıksu arıtma çamurlarından çıkan metan gazının elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle karşılanacağı aktarıldı.