07 Aralık 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır7 °C
 • İstanbul7 °C
 • Ankara5 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir13 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  129,029
  %-0.37
 • Dolar
  3,4257
  %-0.40
 • Euro
  3,6711
  %-0.41

Diyarbakır'da ilahili, kasideli paneller düzenlenecek

Diyarbakırda ilahili, kasideli paneller düzenlenecek

03 Eylül 2008 13:05

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ramazan ayı boyunca bir dizi panel düzenleyecek. Panellerin akabinde ilahiler, gazeller ve kasideler okunacak.

Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda 14.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan ilk panelin konusu “Orucun Anlamı ve Dayanışma Kültürü” olacak. 6 Eylül’de yapılacak olan bu panelde Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet İnan “Dini ve Toplumsal Açıdan Orucun Önemi” üzerinde konuşacak. Sarmaşık Derneği Genel Sekreteri Şerif Camcı ise “Ramazan Ayında Dayanışma Kültürü” üzerinde duracak. Melle Kadri ise panelin ardından ilahiler okuyacak.

 

13 Eylül’de Melle Ehmedê Cizîrî’nin tartışılacağı ikinci panelde Tahran’dan gelecek olan Dr. Celal Celalîzade, Melle Cizîrî’nin Hayatı ve Eserleri üzerinde konuşacak. Melle Cizîrî’nin Divanı üzerinde Abdulkadir Bingöl, Mele Cizîrî ve Yaşam Felsefesi üzerine Celalettin Yöyler’in konuşacağı panelin moderatörlüğünü Azad Zal yapacak. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi sanatçılarından Ali Aktaş kaside ve gazeller okuyacak.

 

14 Eylül ise Mevlana Halid-i Şehrezori düzenlenecek olan panelle tartışılacak. Zülküf Xweşhêvî’nin moderatörlüğünü yapacağı panelde Müfid Yüksel “Arşiv Belgelerinde Mevlana Halid”, Tahran’dan gelen Dr. Mehinduxt Muıtenedî de “Mevlana Halid’in Divanı” üzerinde konuşacak. Pazar günü yapılacak bu panelin ardından Melle Abdulkadir (Seyfulmülük) kasiteler okuyacak.

 

Dördüncü panelin konusu ise Şeyh Abdurrahmani Aktepe olacak. 20 Eylül’de Darad Işık’ın moderatörlüğünü yapacağı panelde Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kadri Yıldırım “Rewdetunne’im’in Analizi”ni yapacak. Aynı üniversiteden Doç. Dr. M. Edip Çağmar ise Aktepi’nin Divanı’nı ele alacak. Şeyh Şafi Işık ise Aktepiler üzerine bir konuşma yapacak. Panelin ardından Şeyh Misbah kaside ve gazel okuyacak.

 

Ramazan ayının son paneli ise 21 Eylül günü Melle Xasî üzerine olacak. Mahmut Neşite’nin moderatörlüğünü yapacağı panelde İsveç Stokholm’dan gelecek Malmisanij Yalızı Kırmanç Edebiyatı ile Melle Xasî üzerinde konuşacak. Bingöl’den panele katılacak olan M. Heylanî ise Kırmançca Mevlitlerin Karşılaştırılması konusu üzerinde tartışma yürütecek. Mehemedê Kavarî ise kaside ve gazeller okuyacak.

Okunma Sayısı : 797
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

PUAN DURUMU

1.Medipol Başakşehir1394031
2.Beşiktaş1385029
Detaylı Puan Tablosu>>
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
<-- end Facebook video code--> <--end kaynak-->
Yukarı Çık