1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da ilahili, kasideli paneller düzenlenecek
Diyarbakır'da ilahili, kasideli paneller düzenlenecek

Diyarbakır'da ilahili, kasideli paneller düzenlenecek

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ramazan ayı boyunca bir dizi panel düzenleyecek. Panellerin akabinde ilahiler, gazeller ve kasideler okunacak.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda 14.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan ilk panelin konusu “Orucun Anlamı ve Dayanışma Kültürü” olacak. 6 Eylül’de yapılacak olan bu panelde Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet İnan “Dini ve Toplumsal Açıdan Orucun Önemi” üzerinde konuşacak. Sarmaşık Derneği Genel Sekreteri Şerif Camcı ise “Ramazan Ayında Dayanışma Kültürü” üzerinde duracak. Melle Kadri ise panelin ardından ilahiler okuyacak.

 

13 Eylül’de Melle Ehmedê Cizîrî’nin tartışılacağı ikinci panelde Tahran’dan gelecek olan Dr. Celal Celalîzade, Melle Cizîrî’nin Hayatı ve Eserleri üzerinde konuşacak. Melle Cizîrî’nin Divanı üzerinde Abdulkadir Bingöl, Mele Cizîrî ve Yaşam Felsefesi üzerine Celalettin Yöyler’in konuşacağı panelin moderatörlüğünü Azad Zal yapacak. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi sanatçılarından Ali Aktaş kaside ve gazeller okuyacak.

 

14 Eylül ise Mevlana Halid-i Şehrezori düzenlenecek olan panelle tartışılacak. Zülküf Xweşhêvî’nin moderatörlüğünü yapacağı panelde Müfid Yüksel “Arşiv Belgelerinde Mevlana Halid”, Tahran’dan gelen Dr. Mehinduxt Muıtenedî de “Mevlana Halid’in Divanı” üzerinde konuşacak. Pazar günü yapılacak bu panelin ardından Melle Abdulkadir (Seyfulmülük) kasiteler okuyacak.

 

Dördüncü panelin konusu ise Şeyh Abdurrahmani Aktepe olacak. 20 Eylül’de Darad Işık’ın moderatörlüğünü yapacağı panelde Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kadri Yıldırım “Rewdetunne’im’in Analizi”ni yapacak. Aynı üniversiteden Doç. Dr. M. Edip Çağmar ise Aktepi’nin Divanı’nı ele alacak. Şeyh Şafi Işık ise Aktepiler üzerine bir konuşma yapacak. Panelin ardından Şeyh Misbah kaside ve gazel okuyacak.

 

Ramazan ayının son paneli ise 21 Eylül günü Melle Xasî üzerine olacak. Mahmut Neşite’nin moderatörlüğünü yapacağı panelde İsveç Stokholm’dan gelecek Malmisanij Yalızı Kırmanç Edebiyatı ile Melle Xasî üzerinde konuşacak. Bingöl’den panele katılacak olan M. Heylanî ise Kırmançca Mevlitlerin Karşılaştırılması konusu üzerinde tartışma yürütecek. Mehemedê Kavarî ise kaside ve gazeller okuyacak.