1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da iki partili yarış
Diyarbakır'da iki partili yarış

Diyarbakır'da iki partili yarış

Diyarbakır'da Yerel seçim mücadelesi BDP ve AK Parti arasında geçiyor ama ilk kez siyaset değil sorunlar ön planda. Adaylar da bu yüzden projelerini de yarıştırıyor.

A+A-

Al Jazeera (El Cezire) Diyarbakır'da seçimin nabzını tuttu.Al Jazeera Diyarbakır muhabiri Mahmut Bozarslan'ın hazırladığı dosya haber, partilerin seçim çalışmaları, seçmenlerin önceki dönemlere göre çözüm süreciyle beraber değişen eğilimleri kadar, kentin siyasi tarihine de ışık tutuyor.Tarihi belgelere göre 1853 yılında kurulan Diyarbakır Belediyesi'nde, Cumhuriyetten bu yana 23 belediye başkanı ya seçimle ya da atamayla göreve geldi. 1993 yılında Büyükşehir statüsüne kavuşan Diyarbakır, 5'nci kez Büyükşehir belediye başkanını seçmeye hazırlanıyor.

Kürt siyaseti üç dönemdir yönetimde

Yıllardır Kürt siyasi hareketinin merkezi konumunda bulunan Diyarbakır'da, belediye de 3 dönemdir onlarda. 1999′da HADEP'li Feridun Çelik, 2004′den beri Osman Baydemir koltuğa oturdu. Bir öncekinin kapatılması nedeniyle parti isimleri HADEP, DEHAP, DTP ve BDP diye değişse de siyasi gelenek aynı kaldı.

BDP bir kez daha kenti yönetmeye aday. Parti yönetiminde uyguladığı eş başkanlık sistemini şimdi de belediyelerde hayata geçirmeye çalışıyor. Bu nedenle Diyarbakır Büyükşehir Belediye'sine Eş Genel Başkan Gültan Kışanak ile birlikte eski Yenişehir Belediye Başkan Adayı Fırat Anlı.

İktidar partisi, İzmir'den sonra, belediye başkanlığını almayı en çok istediği iller arasında bulunan Diyarbakır'da, yine bir milletvekilini aday gösterdi. AK Parti, BDP'nin karşısına yörenin tanınmış ailelerinden Ensarioğlu'larına mensup Milletvekili Galip Ensarioğlu'nu çıkardı.

2009'daki yerel seçimlerde de yarış AK Parti ve Demokratik Toplum Partisi arasındaydı. Osman Baydemir ile dönemin milletvekili Kutbettin Arzu yarışıyordu. İpi göğüsleyen ise DTP adayı Osman Baydemir oldu. Ortaya çıkan tablo da gösterdi ki, iki parti dışında hiçbir parti bölgede varlık gösteremedi. DTP, merkezdeki 4 ilçenin da aralarında bulunduğu 14 belediyeyi kazandı.

2011 genel seçimlerinde parti sıralamasında AK Parti birinci sırada görünüyordu. Çünkü seçim barajına takılma endişesi nedeniyle bağımsız adayları destekleyen BDP, sıralamaya girmedi. Oysa BDP'nin desteklediği bağımsız adaylar yüzde 47,01, Ak Parti ise yüzde 40.9 oy oranına sahipti.

Vatandaşın gündemi

BDP 30 Mart seçimlerinde, mevcut Belediye Başkanı Osman Baydemir'in 'kale' olarak nitelendirdiği, Diyarbakır'ı elinde tutmaya çalışacak. BDP bununla beraber belediye sayısını da artırmayı hedefliyor. Ancak bu seçimin öncekilerden farkı var. Bir yılı aşkın bir süredir silahların sustuğu çözüm süreci nedeniyle talepler daha çok ön planda. Al Jazeera'ye konuşan Diyarbakırlıların dile getirdiği sorunların başında işsizlik yer alıyor.

19 yaşındaki Ahmet Delici internet kafe işletiyor. Bu yıl ilk kez oy kullanacak, gündeminde işsizlik var. Delici,“En büyük sorun işsizlik, batıya fabrikalar yapılıyor, doğuya neden karakollar, barajlar yapılıyor. Bir fabrika yapılsa en az 2 bin kişi çalışabilirdi, işsizlik azalırdı” diyor.

25 yaşındaki üniversite öğrencisi Kübra Aras da “ Diyarbakır'a çok fazla yatırımı gelmemesi benim için çok büyük bir problem, yatırım gelmediği için diğer metropol şehirlere göre geri kalmış durumdayız” şeklinde konuşuyor.

Diyarbakırlıların işsizlikle beraber gündeme getirdiği diğer sorunlar arasında ulaşım, temizlik ve çevre sorunları ön plana çıkıyor.

Kentte favori olan her iki partini adayları, sorunlara farklı projelerle çözüm bulmayı vaadediyor. Belediyede eş başkanlık sistemini hayata geçirecek olan BDP projelerini iki aday birlikte açıklıyor.

BDP'nin projeleri

İlk sözü alan Gültan Kışanak, önce işsizlik projelerini açıklıyor. Kışanak'a göre kentin kaynaklarının kentte kalması gerekiyor. Diyarbakır'ın çok büyük ekonomik potansiyeli olduğunu savunan Kışanak: “Diyarbakır yıllar önce Türkiye'nin en çok gelişmiş üç kentinden biriydi. Ekonomik potansiyeli son derece yüksekti. Şimdi kaynaklarının yerelde kalması için büyük bir çalışma yürüteceğiz. Bu kaynaklardan bu kentin yararlanması için, göçün yarattığı ve ekonomik gelir kaynaklarından kopartılan süreci geri döndürmeye çalışacağız. Köylerde kırsal alanda tarım ve hayvancılığı geliştirerek insanların yeniden üretimle bağını kurmaya çalışacağız. Kentin gelir düzeyi yükselecek üreten kent haline gelecek.

Zaten yeni yasa da buna el veriyor. Tarım ve hayvancığlın güçlendirilmesi, yoksul kesimin yeniden üretimle buluşturulması için önemli bir çalışma alanı olarak görüyoruz. Elimizdeki kamu kaynaklarını istihdam yaratacak şekilde nasıl planlayabiliriz, bunları da tartışıyoruz. Elimizdeki kamu kaynakların yüzde 80'nini hizmetler için harcıyoruz. Yüzde 10-15'i yatırımlar için harcanıyor . Bu da ciddi bir problem. Mesleki eğitimler, ciddi kalifiye iş gücü yaratmak önemli, mesleki eğitimlere öncelik vereceğiz. İşsizlikle mücadalede kamu kaynaklarından istihdam yaratacak işler kuracağız, ikincisi meslek edindirme; kalifiye iş gücü yaratmak için güçlü bir şekilde düzenleme yapacağız, tarım ve hayvancılığa destek vererek insanları üretimle buluşturmaya çalışacağız, bunların yanısıra parti olarak topluluk ekonomisi oluşturmak, kooperatifler, koolektifler, ortak üretim nasıl yapılır, burada da kordinasyon işlevi göreceğiz” diyor.

Alt yapı projelerine de değinen Kışanak,”Önümüzdeki dönem, şehir içinden geçen demiryolları yerel yönetimlere devrederlerse, yeni ulaşım aksı olarak orayı aktif hale getireceğiz. Raylı sisteme geçeceğiz, yeni bulvarlar açarak trafik akışı kolaylaştıracağız. Bazı bölgelerde yayalaştırma yapacağız, bisikleti ulaşım aracı olarak kullanabilmek için çalışmalar yürüteceğiz, 65 km bisiklet yolu yapacağız. Üç tane büyük otopark yapılıyor, ihtiyaç dahilinde yenileri yapılacak” diye konuştu.

Seçilmesi halinde eş başkan olarak görev yapacak olan Fırat Anlı ise, çevre ve temizlik projelerini anlattı. Anlı “Sadece çevre temizliği değil, gürültü ve görüntü kirliliği de artık bir problem haline geldiğini görüyoruz. Tabelaların, binaların dış cephelerinin ciddi bir şekilde elden geçmesi lazım. Özelilkle Sur bölgesi öncelikle çalışma alanımız olacak. Sur bölgesinin hem yaya yolları, hem kaldırımları, hem de dış cepheleri ciddi şekilde elden geçmesi lazım. Belediye saat 6'da çok ciddi temizlik yapıyor ama saat 8'den sonra şehir tekrar kirleniyor. Buna dikat etmek lazım. Diyarbakır yeşil alana doydu. Büyük bir kent parkı ve kent ormanı projemiz var. Bir milyon metrekareyi aşan bir orman, bir milyon metrekareyi aşan büyük bir kent parkı, üç milyon metrekare civarında bölgenin en büyük ormanı diyebileceğimiz bir projemiz var. Dicle Nehri kenarında büyük yeşil alanlar bir milyon ağacın dikileceği alanlar, Eğil Barajının yeşillendirilmesi ve sosyal tesislerle desteklenmesiyle kente kazandırılması, karacadağ yeniden yeşille buluşması gerekir”dedi.

AK Parti'nin projeleri

İşsizlik Ak Parti adayı Galip Ensarioğlu'nun da gündeminde. Ensarioğlu, işsizliğe çözümün, yatırımcıların önünün açılmasıyla sağlanacağı görüşünde. Ensarioğlu, “Bizim belediyeyi almamız halinde, bütün yatırımcıların önünü açacak, bu kentin önünü açacak, serbest bölgeden Ortadoğu'nun en büyük fuar ve kongre alanına, yeni çağdaş kentleşmeye ve kentin tarihi dokusunu ortaya çıkararak, açık hava müzesi haline getirecek projeler var. Bu turizmi arttıracak, bu fuar merkezi serbest bölge ve hatta Mersin Diyarbakır, Mersin-Erbil hızlı tren projemiz var, üzerinde çalışıyoruz. Diyarbakır'ı Ortadoğu'nun merkezi haline getirecek devasa projelerimiz var. Bunları yaptıktan sonra yatırımcı için en cazip merkez haline gelecek” dedi.

Ensarioğlu, diğer sorunlara çözüm önerileri ise şöyle “Biz her semte katlı otaparklar inşa edeceğiz. Usulsüz parklara asla müsamaha göstermeyeceğiz. Raylı sistemle ilgili iki dönemdir söz veriyorlar seçim vaatlerinde var ama raylı sistemin yeri bile yok. Projelerimiz hazır. Ulaştırma Bakanlığı'nda onay bekliyor. Diyarbakır'ın iki büyük ilçesinin Ergani-Diyarbakır-Bismil-Diyarbakır hattının olduğu yere raylı sistem kuracağız. Mevcut tren istasyonunu Organize Sanayi Bölgesi'ne taşıyacağız ve orda bir lojistik köy yapacağız. Ana arterlere raylı sistemleri entegre edeceğiz. Raylı sistemi oturtacağız, alternatif yollar açacağız, çevre yollar açacağız. Hem dikey, hem yatay trafiği rahatlatmak için yollar açacağız. İnşaat çalışmalarındaki düzensizlik, bu kenti toz ve çöp yığınına çevirmiş.

Bunu ortadan kaldıracağız. Toprak alanların tamamını yeşillendireceğiz ki toz ve çamur olmasın parke yapılacak yerleri parke yapacağız. Eğitim destek evlerini bütün semtlerde oturtacağız, bütün semtlerde kapalı spor salonlarımız ve açık spor salonlarımız olacak. Bütün semtlerde vatandaşın rahatlıkla yürüyüş yapacağı bisikletle gezeceği alanlar, sportif faaliyetleri yürütebilecekleri aletler yerleştireceğiz. Vadi projesi kapsamında gecekondu alanlarının dönüşünü sağlayacağız, oraları tamamen regülasyon ve gezinti alanına dönüştüreceğiz.” dedi.

Ensarioğlu, özellikle Diyarbakır'ı almak gibi bir iddialarının olmadığını vurgulayarak, tüm Türkiye'de iddialı olduklarını söyledi.

Mesleki eğitimler, bisiklet yolu

Diyarbakır için projelerini açıklayan BDP Eşbaşkan adayları Kışanak ve Anlı'nın başlıca projeleri şunlar:

Kaynaklarının yerelde kalması, kaynaklardan kentin yararlanması için, göçün yarattığı ve ekonomik gelir kaynaklarından kopartılan süreci geri döndürme.

Mesleki eğitimler, kalifiye iş gücü yaratmak, mesleki eğitimlere öncelik vermek ve işsizlikle mücadelede kamu kaynaklarından istihdam yaratacak işler kurmak.

Şehir içinden geçen demiryolları yerel yönetimlere devredilirse, yeni ulaşım aksı olarak orayı aktif hale getirmek ve bununla beraber raylı sisteme geçmek.
Yeni bulvarlar açarak trafik akışı kolaylaştırmak. Bazı bölgelerin yayalaştırılması, bisikleti ulaşım aracı olarak kullanabilmek için çalışmalar dahilinde 65 Km'lik bisiklet yolunun yapımı.

Katlı otoparklar, spor salonları

Ak Parti adayı Galip Ensarioğlu'nun Diyarbakır için düşündüğü projelerden başlıcalar şöyle:
Yatırımcıların ve kentin önünü açacak projeler üretmek, serbest bölgenin kurulması ve Ortadoğu'nun en büyük fuar ve kongre alanını oluşturmak.

Her semte katlı otoparklar inşa etmek, Raylı sistemle ilgili çalışmaları hayata geçirmek. Ergani-Diyarbakır-Bismil-Diyarbakır hattının olduğu yere raylı sistem kurmak.

Eğitim destek evlerini bütün semtlerde oturtmak, bütün semtlerde kapalı spor salonlarımız ve açık spor salonları yapmak. Bisiklet ve yürüyüş alanları oluşturmak.

Vadi projesi kapsamında gecekondu alanlarının dönüşünü sağlayacağız, oraları tamamen regülasyon ve gezinti alanına dönüştürmek.

HABERE YORUM KAT