1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da ideCAD Statik 7 eğitim semineri verildi
Diyarbakır'da ideCAD Statik 7 eğitim semineri verildi

Diyarbakır'da ideCAD Statik 7 eğitim semineri verildi

İMO Diyarbakır Şubesi, betonarme analiz programı için kullanılan ideCAD Statik 7 yazılımına ilişkin eğitim semineri düzenledi. 3 gün süren seminerde, inşaat mühendisleri ile üniversite öğrencilerine ideCAD Statik 7 yazılımı konusunda bilgiler verildi.

A+A-

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şubesi, proje çizimleri ve statik hesaplamalar için kullanılan ideCAD Statik 7 yazılımına ilişkin 3 günlük eğitim semineri düzenledi. Şube Konferans Salonu'nda 21 Mayıs'ta başlayan ve İnşaat Mühendisi Emrah Yıldız tarafından verilen seminere, Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. S. Özgür Değertekin, İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim görevlileri Yrd. Doç. Dr. İdris Bedirhanoğlu ve Doç. Dr. Taha Taşkıran ile inşaat mühendisleri katıldı.

Yıldız, inşaat mühendislerinin betonarme yapılar için kullandığı statik analiz programlarından biri olan ideCAD Statik 7 yazılımı konusunda bilgiler verdi. İdeCAD'ın betonarme üst yapıların statik hesapları ve çizimlerin hazırlanmasını içeren betonarme analiz programı olduğunu hatırlatan Yıldız, ideCAD'ın rapor düzenlemesini de kendisinin yaptığını kaydetti. Amaçlarının Diyarbakır'da ideCAD kullanıcılarına ve ideCAD'ı kullanmak isteyenlere, ideCAD'ın çıkarmış olduğu versiyon hakkında olanakları ve bilgileri aktarmak olduğunu kaydeden Yıldız, eğitim seminerlerini sürdüreceklerini söyledi.

Eğitim semineri öğrencilerin katılımıyla devam etti

İkinci günkü eğitim seminerine ise, Dicle Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde okuyan çok sayıda öğrenci katıldı. Eğitim seminerinde, "ideCAD statik programı hakkında genel bilgiler, ideCAD statik programı arayüzü, araç çubukları ve menülerin kullanımı, özelleştirilmesi, plan, görünüş ve perspektif pencerelerinin kullanımı, görüntü konfigürasyonunun yapılması, şablon proje oluşturma ve yeni proje açma yöntemleri, genel ayarların yapılması, analiz ayarlarının girilmesi, malzeme bilgilerinin girilmesi, donatı çap seçimlerinin yapılması, kat bilgileri, yeni kat ekleme ve kat kopyalama aks ayarlarının yapılması, yatay, dikey ve eğik aks çizimi, aks offset komutu, dikdörtgen, dairesel ve poligon kolon tanımlanması ve kolon ayarlarının yapılması, düz, eğrisel ve yay kiriş tanımlanması, konsol ve saplama kiriş çizimleri, kiriş ayarları, panel genel ayarlarının yapılması, panellerde boşluk açılması ve subasman perdeleri, plak, nervür ve kaset döşeme tanımlama, hesap aksı ve tipik kirişlerin tanımlanması, radye temel, kirişli radye, sürekli temel ve tekil temel oluşturma, kazık temeller, 3b çerçevenin kontrol edilmesi, yük ve analiz sonuçlarının 3b çerçeve ortamında incelenmesi, 3b çerçeve sistemde çubuk elemanlara ve düğüm noktalarına yük ve moment aktarılması, betonarme bina analizinin yapılması ve analiz sonuçlarının incelenmesi, raporların oluşturulması, incelenmesi ve çıktılarının alınması, çizimlerin oluşturulması, pafta oluşturma ve pafta düzeni, dwg, dxf ımport ve export olanakları, projenin sap2000 modeli olarak export edilmesi, beton, kalıp ve donatı metraj raporlarının oluşturulması, excel ve word'e aktarılması, istinat duvarı ve kuyu temel analizleri, merdiven analizi, rapor ve çizimleri" konularında bilgiler verildi.Eğitim semineri, yarın (23 Mayıs) sona erecek.   

 

HABERE YORUM KAT