1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da hindi pazarı hareketlendi
Diyarbakır'da hindi pazarı hareketlendi

Diyarbakır'da hindi pazarı hareketlendi

Diyarbakır Yenişehir Belediyesi Kanatlı Hayvan Satış ve Kesim Merkezi'nde 'Diyarbakır Hindisi' olarak bilinen hindinin kilosu 15 liradan satılıyor.

A+A-
Diyarbakır Yenişehir Belediyesi Kanatlı Hayvan Satış ve Kesim Merkezi'nde 'Diyarbakır Hindisi' olarak bilinen hindinin kilosu 15 liradan satılıyor.Yeni yıl yaklaşırken, Yılbaşı hazırlıklarına da başlandı. Bazı Yılbaşı sofralarının ana yemeği hindiler satışa sunuldu. Diyarbakır'da yılbaşında satmak için 30 adet hindi besleyen Ömer Şahin, hindinin tanesini 60 ila 100 TL arasında satılacağını söyledi. Şimdiden siparişleri almaya başladıklarını ifade eden Şahin, bu Yılbaşı hindi satışlarından Umutlu olduklarını belirtti.
 
FİYATLAR GEÇEN YIL İLE AYNI
 
Hindi satışlarının yılbaşından yılbaşına olduğunu anlatan Şahin, "Şuanda hindilerimiz hazır. Diyarbakır'da yılbaşından yılbaşına hindilerin piyasaları oluyor. Erkek hindiler 10 ile 12 kiloda, dişiler 8 ile 10 kilo arasında oluyor. Hindi her zaman satılan bir şey değil. Yılbaşlarında satılıyor. Yılbaşı denilince sofraların vazgeçilmezi hindi akla geliyor. Hindi satışları bu yıl geçen yıllara göre daha erken başladı. Bir yıl boyunca hindilerimiz yetiştirdik ve köylülerden satın aldık. İnşallah hindilerimizin hepsi satılır. Hindi piyasasındaki pahalılık yem fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklanıyor. Fiyatlar geçen yıllara oranla aynı" dedi.
 
YILBAŞI SATIŞI UMUT OLDU
 
Yenişehir İlçesi eski hal civarındaki Yenişehir Belediyesi Kanatlı Hayvan Satış ve Kesim Yeri'nde tavuk, ördek ve hindi satışı yapan Mahmut Andok ise, eskiden satışların daha iyi olduğunu son yıllarda satışların iyice düştüğünü belirterek, "Bizim sattığımız tavuk olsun, kaz olsun, ördek, hindi hepsi doğal ortamlarda yetişen köy hayvanlarıdır. Fiyatları da fabrikalarda kümeslerde yetişenlerden farklı olması da doğaldır. Çünkü Eti lezzeti çok farklıdır. normal tavuğun kilosu 5-6 liradan satılırken, burada köy tavuğunun kilogram fiyatı 15 liradır. Eskiden bayağı iş yapıyorduk ancak şu anda işler biraz durgunlaştı. İnşallah Yılbaşı nedeniyle özellikle hindi ve ördek satışlarımız yükselir" diye konuştu.
 
İSTANBUL, Ankara, İZMİR VE Bursa'YA HİNDİLER GÖTÜRÜLÜYOR
 
Yılbaşı öncesi Diyarbakırlıların sırf hindi almak için geldiklerini kaydeden başka bir esnaf ise, "Özellikle bu Yılbaşı öncesi İstanbul, Bursa, Ankara ve İzmir'de yaşayan Diyarbakırlılar, geldikleri yere geri dönerken yanlarında hindi de alıp götürüyorlar. Sadece hindi almak için çok sayıda kişi geldi. Geçen yıllara oranla bu yıl satışlarımızda patlama olacak gibi" diye konuştu.
 
HAYVAN YOLARAK PARA KAZANIYORLAR
 
Bu arada, Yenişehir Belediyesi Kanatlı Hayvan Satış ve Kesim Yeri'nde kesilen hayvanları yolarak para kazanan işçiler yılbaşının yaklaşmasıyla hareket kazandı. Kanatlı hayvanların kesiminden sonra yolarak temizleyen işçiler, her bir hayvan için 5 TL ücret alıyor. Çalışan işçiler arasında 8-10 yaş arası çocuklar ile 50 ve üstü yaşlarda yaşlılarında olması dikkat çekti. 

HABERE YORUM KAT