1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da heykel yıkıldı, İstanbul karıştı
Diyarbakır'da heykel yıkıldı, İstanbul karıştı

Diyarbakır'da heykel yıkıldı, İstanbul karıştı

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde bulunan PKK Mezarlığı'na dikilen Mahsun Korkmaz heykelinin yıkılması İstanbul'u karıştırdı, Okmeydanı'nda olaylar çıktı.

A+A-

Lice'deki PKK Mezarlığı'na dikilen Mahsun Korkmaz heykelinin yıkılması İstanbul'da protestolara neden oldu. Okmeydanı, Beyoğlu, Kadıköy ve Sultangazi'deki protestolarda sokaklar savaş alanına döndü.

HAVAİ FİŞEK VE MOLOTOFLA SALDIRDILAR

Mahsun Korkmaz heykelinin yıkımını protesto etmek isteyen yüzleri maskeli bir grup, Okmeydanı Şark Kahvesi'nde yola barikatlar kurarak ateşe verdi. Polise havai fişek ve molotof kokteyli atan gruba biber gazı ile müdahale edildi. Olay yerine zırhlı araçlar ile TOMA'nın gelmesiyle grup üyeleri ara sokaklara kaçtı.

HELİKOPTER GELDİ

Okmeydanı'nda devam eden olaylar nedeniyle bölgeye polis helikopteri gönderildi. Havadan bölgeyi izleyen polisler aşağıdaki arkadaşlarına grupların kaçış yönü hakkında bilgi veriyor. Polisin bölgedeki bekleyişi sürüyor.

SULTANGAZİ VE BEYOĞLU DA KARIŞTI

Sultangazi ve Beyoğlu'nda da, Lice'deki olayları bahane ederek izinsiz gösteri yapan gruplara müdahale edildi.

Gazi Mahallesi Şair Abay Lisesi önünde yolu trafiğe kapatan bir grup, pazar tahtalarından kurdukları barikatları ateşe verdi. Bir süre slogan atan göstericiler, bölgede önlem alan çevik kuvvet ekiplerine motolof ve taşla saldırdı.

Polisin uyarılarına rağmen dağılmayan gruba, tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulunuldu.

OTOBÜS DURAKLARININ CAMLARI KIRILDI, 1 KİŞİ YARALANDI

Kadıköy'de de yaklaşık 100 kişilik grup, akşam saat 20.00'de Boğa heykeli önünde toplandı.

Gruptakiler Korkmaz'ın fotoğrafının bulunduğu bez afişlerle Bahariye Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Bir saat yürüyüşün ardından grupla polis arasında gerginlik yaşandı. Bunun üzerine polis ekipleri de boyalı mermi ve TOMA'dan su sıkarak göstericilere müdahale etti.

Bir kişinin yüzünden yaralandığı görüldü. Kısa süreli olaylar nedeniyle otobüs duraklarının camlarının kırıldığı görüldü. Gruptakiler müdahalenin ardından ara sokaklara dağıldı.

HABERE YORUM KAT