1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da hastanelerin isimleri değişti
Diyarbakır'da hastanelerin isimleri değişti

Diyarbakır'da hastanelerin isimleri değişti

Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi ve Devlet Hastanesinin isimleri değişti.

A+A-

Diyarbakır Araştırma Hastanesi'ne Diyarbakırlı Bilim Adamı, Prof. Dr. Gazi Yaşargil ismi verilirken, Devlet Hastanesi'ne Kürt komutan olan Selahaddin Eyyubi'nin ismi verildi.

İki hastane yeni isimleriyle hizmet verecek.

Diyarbakır Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği tarafından, hastanelerin isimlerinin değiştirilmesi için Sağlık Bakanlığı'na yapılan başvuru kabul edildi. Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi'nin ismi 'Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi' Diyarbakır Devlet Hastanesinin yeni ismi ise 'Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi' olarak değiştirildi.

Diyabakır'da iki ayrı binada hizmet vermekte olan Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi 01.01.2014 tarihi itibari ile "Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi" ve "Diyarbakır Devlet Hastanesi" olarak iki farklı hastaneye ayrıldı.

Diyarbakır'da Kamu Hastanelerinin basamaklandırılarak yeniden yapılandırılmasına gidildiği belirtildi.
İki hastanenin ayrılmasıyla birlikte, Diyarbakır'a yaraşır yeni isimlerin verilmesi için Sağlık Bakanlığı'na başvuru yapıldı. Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi'nin ismi 'Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi' Diyarbakır Devlet Hastanesinin yeni ismi ise 'Diyarbakır Selahaddin Eyyubi olarak değiştirilmesi için Sağlık Bakanlığı'na yapılan başvuru kabul edildi.


ARAŞTIRMA HASTANESİNE DİYARBAKIRLI BİLİM ADAMI İSMİ
Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi'ne Diyarbakırlı olan bilim adamı Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Gazi Yaşargil'in ismi verildi. Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde doğan Gazi Yaşargil, 1965 yılında yardımcı profesör oldu. Gazi Yaşargil, 1965 ve 1967 yılları arasında, Amerika Birleşik Devletleri'nin Burlington kentindeki Vermont Üniversitesi'nin Nöroşirüji Bölümü'nde, Profesör Peardon Donaghy ile birlikte mikrovasküler cerrahi alanında çalışmalar yürüttü. 1953'ten emekli olduğu 1999 tarihine kadar Zürih Üniversitesi ve Zürih Üniversite Hastanesindeki sinir cerrahisi departmanında ilk hekim, başhekim, sonrasında profesör ve başkanlık yaptı. 1999 yılında 'Geleneksel Sinir Cerrahları Kongresinde' 'Yüzyılın Sinir Cerrahı' seçildi.

HABERE YORUM KAT