1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Diyarbakır'da harika velime geceleri yapıldı
Diyarbakır'da harika velime geceleri yapıldı

Diyarbakır'da harika velime geceleri yapıldı

Diyarbakır'da geleneksel Velime halk gecelerinin ilki Kültür evinde gerçekleştirildi.

A+A-

Diyarbakır Kültür-Turizm, Musiki Derneği (Diktumder) ile Tv 21'in ortaklaşa organizasyonuyla gerçekleşen eğlenceli sıra gecesinde, Diyarbakır'a özgü müziklerin yanı sıra, folklorik değerlerin konuşulduğu programı TV21 Genel Yayın Yönetmeni Taner Özbay sundu.

Dikturmder ve Tv21'in ortaklaşa organize ettiği geceye, Dernek Başkanı Kenan Aksu, Tv21 Genel Yayın Yönetmeni Taner Özbay, Esra Aksu, Diyarbakır Folklorunun yaşayan son duayenlerinden Abdulrezzak İnal, Eğitimci ve Diyarbakır Müziğini gerek sesi, gerekse bağlamasıyla icra eden Burhanettin Atalay, Şair ve yazar kimliği ile Nesrin Erdoğmuş, Mehmet ali Kırsaçlı, Diyarbakır Basketbol Şube Başkanı Recep Eser, Diktumder İstanbul sorumlusu ve  Diyarinsesi.org 'den Celal Güney, Erdal tanış katıldılar. 

Diktumder Başkanı Kenan Aksu, Velime gecelerinin bir halk gecesi olduğunu bu kültürün yaşatılması için böyle bir girişime Tv21 ile ortak bir proje geliştirdiklerini belirterek şunları söyledi: " Böyle bir geceyi icra etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Velime geceleri Diyarbakır kültürünün değerlerinin  yaşatıldığı Halk geceleridir. Bu gecelerde insanlar oturur hoş sohbetlerle hasbıhal ederlerdi. Müzik dinletileri olurdu. Sorunlar varsa oturulur konuşulurdu. Her türlü sosyal ve beşeri ilişkiler, komşuluk ilişkileri yönünden de çok zengin bir kültüre sahip Diyarbakır'ın bu kültürünün yaşatılması için Tv 21 ile ortak her hafta yapacak şekilde halkımıza sunuyoruz. Bu konuda bizlere desteklerini esirgemeyen Tv21'in sahibi ve aynı zamanda Genel yayın yönetmeni değerli üyemiz Taner Özbay kardeşimize de buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bu yaptığımız geceler aynı zamanda Tv21 televizyonunda web üzerinden tüm dünyada izlenecek. Yine bu gecelerin videoları Diyarinsesi.org web sitemizde ayrıca yayınlanacak."

Aksu daha sonra konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Diyarbakır her alanda inanılmaz bir kültür zenginliğine sahip muhteşem bir şehirdir. Elinizi nereye atarsanız atın müthiş bir kültür hazinesine rastlarsınız. Ayrıca Mekke ve Medine'den sonra Dünyadaki 3. mukaddes şehir olduğu da kanıtlanmıştır. Fakat böylesine bir zengin kültüre sahip olmasına rağmen gerek kültürel, gerekse inanç turizm gelirlerinden faydalanamamaktadır. Böyle bir şehri ne kitaplar tam olarak anlatabilir, ne de tarih sayfaları, bu kenti gelip buradaki havayı solumadan, gezmeden anlatılamaz. Bu nedenle bizler Diktumder olarak üstlendiğimiz misyon gereği kentimizi her alanda dünyaya tanıtmanın peşindeyiz. Diktumder kurulduğu çok kısa süre içerisinde Diyarbakır'da kimsenin beklemediği şekilde büyük projeler ortaya koydu. Özellikle ilk gerçekleştirdiğimiz en büyük organizasyon olan İstanbul'da yapılan Diyarbakır Tanıtım Günleri rekor denecek bir sayıda ziyaretçi tarafından gezildi. Son gelen bilgilerde 1 Milyon insan tarafından ziyaret edilen Diyarbakır Tanıtım Organizasyonu, bizzat bizim üyelerimizin tümünün emeği vardır. Ayrıca yine İstanbul'da bizzat benim girişimimle dönemin İl Valisine ısrarlarımız sonucu Diyarbakır Turizm Sempozyumu gerçekleştirdik. Bu sempozyuma Türsab Başkanı Değerli Başaran Ulusoy ile birlikte Ülkenin en büyük turizmcileri davet edildi ve tümü iştirak etti. Bu sempozyumda Diyarbakır Turizmi neler yapılabilir, tüm projeler masaya yatırıldı. Bunlar hepsi bu kentin gelişmesi, kültürünün yaşatılması için, biz gönül elçileri tarafından yapıldı.

Her kesimin takdirini alan derneğimizin daha açıklamadığımız bir çok projesi var. Örneği Bir Altın Sur Film Festivali dünya çapında büyük ses getirecek, dünya sinema yıldızlarını bu kentte getirecek inanılmaz bir projedir. İnsanların hayal edemediklerini biz proje olarak ortaya koyuyoruz, kimse yapılacağına inanamıyor, gerçekleştikten sonra herkes sahiplenmek için yarışıyor. Bizim böyle bir derdimiz yok. Yeter ki ortaya konulan bu projeler gerçekleşsin sahipleri başkaları olsun. Surlarımızın Unesco Kültür Mirasına girmesi için dernek olarak çok büyük çabalar verdik, bu destekler hepsi geçmişte yazılı ve görsel basında mevcuttur.

Tabi bunlar için destek lazım en önemlisi yaptıklarımızı dünyaya duyurmamız için ulusal bir televizyon kanalına ihtiyaç duyuyoruz. Bu olmasa bile en azından haftada bir program yapabileceğimiz Devlet kanalı olan TRT'de yayın yapmak istiyoruz. Fakat maalesef bu konuda yeterince desteğimiz yok. Kültür Bakanlığımızın, Valiliğimizin böylesine bir derneğe destek olmaları, özellikle Tv kanalı için bizlere destek olmalarını bekliyoruz.

Diyarbakır'ın her tarafından tarih fışkırıyor, emin olun bir Tv kanalımız olsa, iddia ediyorum sadece Diyarbakır'ın Turizmi tek başına bu ülkeye şimdiki gelirinin dörtte birini tek başına sağlar. Bunlar inanılmaz rakamlardır. Diyarbakır'da işsizlik, istihdam sorunu diyorlar alın size 500 fabrikanın getirisine eşdeğer müthiş bir istihdam projesi. Sadece Sur içi'nin turizme kazandırılması, Dünyada bile söz ettirebilecek bir gelir demektir. İspanya'nın Toledo şehri dünya Kültür Mirasları listesinde başkent konumundadır. Yaptığımız araştırmalarda, Diyarbakır'ın 10'da biri kadar bile bir tarih, kültür hazinesine sahip değil. Maalesef bu ülkede böyle cevherleri gün ışığına çıkaramadığımız için, dünya turizm gelirlerinden yeterince pay alamıyoruz. Biz ortaya proje koyuyoruz, ama bu defa yeterli destek bulamıyoruz. Diyarbakır kenti turizm ve kültür hazinesidir, sadece ortaya çıkarılmayı bekleyen büyük bir cevherdir.

Velime halk geceleri her hafta yapılacak, tüm halkımızı davet ediyoruz. Her hafta canlı olarak salı günleri 14-15 saatleri arasında Diktumder Korosu değerli üyemiz Ali Aktaş yönetiminde TRT Radyosunda canlı yayın yapmaktayız.

Yine Diyarbakır için bulunmaz bir müzik arşivi hazırladık, Dördü Türkçe, Biri Kürtçe olmak üzere harika bir arşiv yaptık.  bunlar hepsi bu kent için birer cevherdir. "

Haber: Celal Güney

20150921_201453-001.jpg20150921_220532-001.jpg20150921_220539-001.jpg20150921_220601.jpg20150921_220634.jpg20150921_220724.jpg20150921_220732.jpg20150921_220830.jpg20150921_220748.jpg20150921_201511.jpg20150921_220515-001.jpg20150921_220739.jpg

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler