1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da gürültülü eyleme para cezası
Diyarbakır'da gürültülü eyleme para cezası

Diyarbakır'da gürültülü eyleme para cezası

Diyarbakır'da BDP'nin açlık grevlerine destek verilmesi için eylemlerin arttırılmasına yönelik bildirisinden sonra, her akşam ışık karartma eylemiyle birlikte gürültü yapanların engellenmesi amacıyla Emniyet Müdürlüğü kabahatler kanununu devreye soktu

A+A-

 Diyarbakır'da 5 gün içinde ışık karartma eylemi sırasında gürültü çıkardıkları gerekçesiyle 150 kişiye 50 ile 400 lira arasında idari para cezaları kesildi. Meydana gelen olaylarda ise 40'ı çocuk 91 kişi gözaltına alındı.
BDP'nin geçen hafta tüm il örgütlerine gönderdiği 'ışıkları karartın, eylemleri arttırın' bildirisinden sonra, son günlerde Diyarbakır kent merkezinde akşam saat 19.00'dan sonra açlık grevlerine destek amacıyla ışık karartma eylemiyle birlikte, gürültü çıkaranları engellemek amacıyla Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kabahatler Kanunu'nu devreye soktu. Saat 19.00'dan sonra açlık grevlerine destek amacıyla ışık karartma eylemi sırasında tencerelere vuranlar, araçlarında korna çalanlar, ıslık çalanlar ve balkonlarının demirlerine vurarak gürültü çıkaranlar polis tarafından izlemeye alındı. Ceza makbuzları gürültü yapanların evlerine gönderildi.