1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Güneş Enerji Santrali hizmete açıldı
Diyarbakır'da Güneş Enerji Santrali hizmete açıldı

Diyarbakır'da Güneş Enerji Santrali hizmete açıldı

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin örnek projesi olan bölgenin ilk Güneş Enerji Santralini bugün hizmete açıldı.

A+A-

Diyarbakır'da “Sümerparkı Güneş Parkına Dönüştürme Projesi” kapsamında yapılan Güneş Enerji Santrali, Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Tigris Resepsiyon Salonu'ndaki yapılan açılış töreniyle hizmete açıldı.

Açılışa, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, DBP İl Eş Başkanları Hafize İpek ve Ali Şimşek, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Belediye Genel Sekreteri Fethi Suvari, Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç, Belediye Meclis Üyeleri ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

“2 MİLYON 346 BİN LİRAYA MAL OLDU”

Törende konuşan Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Samet Uçaman, Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarının daha sağlıklı ve ucuz olmasına rağmen sık kullanılmadığını, yapılan projeyle belediyenin bir ilki gerçekleştirdiğini söyledi. Güneş Enerji Santrali'nin 666 bin lira hibe desteği dahil olmak üzere 2 milyon 346 bin liraya mal olduğunu kaydeden Uçaman, güneş enerji santrali hakkında verecekleri kurslar ve seminerlerle girişimcilere yardımcı olacaklarını kaydetti.

“SÜMERPARK'IN ENERJİ GİDERİ KARŞILANACAK”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise, Güneş Enerji Santrali projesinin herkesin faydasına olacağını belirterek, “Bundan sonra hiçbir toplumsal kesimimiz en ufak bir zarar görmeyecek. Tabii burada bizi bu projeyi yapma noktasında teşvik eden DEDAŞ'a özellikle teşekkür ediyoruz. Eğer onların yaptıkları olmasaydı belki biz bu kadar hızlanmayacaktık” dedi.

Güneş ile ilişkilerinin tarihsel bir geçmişinin bulunduğunu vurgulayan Anlı, “Güneş kutsaldır; çünkü güneş bu coğrafyanın varlık sebebidir. 12 bin yıllık Mezopotamya kültüründe Güneş'in bu kültürün oluşmasında ve gelişmesinde ne kadar etkili ve belirleyici olduğunu biliyoruz. Biz bugün geçmişimizle buluşuyoruz. Sümerpark Ortak Yaşam Alanı enerjisinin artık yüzde 85'i hiçbir yere bağlı olmadan üretilecek. Dünyanın yeni yeni üretmeye başladığı sistemi bugün burada hayata geçirdik” diye konuştu.

“ENERJİNİN FAZLASI DEDAŞ'A SATILDI”

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ise Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda elektrikle ilgili kullanılan tüm araçların güneş enerjisiyle elde edildiğini söyledi. Projenin ilk olduğunu ve kentin önünü açacağının altını çizen Kışanak, “Artık DEDAŞ bize elektrik satmayacak, tersine biz onlara elektrik satacağız. Projeyi giderek büyütmek ve yaygınlaştırmak temel hedefimizdir. 45 gündür güneş panellerinden enerji üretiyoruz. Şu ana dek 113 megabayt elektriği DEDAŞ'a sattık” dedi.

Güneş panellerinin doğayı tüketmeden de enerji elde edilebileceğini gösterdiğini vurgulayan Kışanak, “Herkes sanıyor ki enerji kaynaklarını kullanırken doğayı kirletiyoruz. Böyle olmadığını bugün buradaki güneş panellerinden görebiliyoruz. Proje doğayı kirletmiyor ve bitmeyen bir enerji kaynağı sağlıyor. Bilim insanlarının, ifade ettiği gibi güneş hiçbir zaman bitmeyecek bir enerji kaynağıdır” diye konuştu.

“HAYVAN PAZARI VE OTOGARDA DA UYGULANACAK”

Güneş panellerinin yakında Hayvan Pazarı ve Otogar'da da faaliyete geçeceğini anlatan Kışanak, kentin rüzgar enerjisi potansiyeliyle ilgili olarak da çalışmalarının bulunduğunu, bu projeleri en kısa zamanda hayata geçireceklerini söyledi.

Dünyada 40 kentin yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle kentsel yaşamını sürdürdüğüne işaret eden Kışanak, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Neden Diyarbakır'ın böyle bir iddiası olmasın. Biz bu iddiayı bugün sizlerle paylaşıyoruz. Tüm kurumlarımıza ve sivil toplum örgütlerine birlikte çalışma çağrısı yapıyoruz. Gelin Diyarbakır'ı yüzde 100 yenilenebilir enerji kenti haline getirelim.”

Yapılan konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek, güneş panelleri hizmete açıldı. Tesisi gezen konuklar, proje müdürü Fatoş Nujen Ayhan'dan bilgi aldı.

(MP-ÖZ-Y)

HABERE YORUM KAT