1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da gündüz geceye büründü
Diyarbakır'da gündüz geceye büründü

Diyarbakır'da gündüz geceye büründü

Diyarbakır'da gündüz vakti gece karanlığı yaşandı.

A+A-
Diyarbakır gün ortasında karanlığa büründü.
 
Toz bulutunun etkisiyle yaklaşık 15 dakika havanın karardığı Diyarbakır'da sokak lambalarının yanması ilginç görüntülere neden oldu.
 
Seyir halindeki araçlar farlarını yakarken aniden etkili olan sağnağın ardından hava bir anda aydınlandı.
 
Meteoroloji 15. Bölge Müdürü Abidin Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede toz taşınımının Mardin, Şırnak ve Diyarbakır'da yer yer görüldüğünü söyledi.
 
Kuzey Afrika çöllerinden gelen tozların yüksek seviye bulutları ve rüzgarları ile ülkemize taşındığını ifade eden Aydın, bu toz bulutlarının Güneydoğu'nun yanı sıra artık batıda ve Karadeniz'de dahi görülebildiğini belirtti.
 
Aydın, Diyarbakır'da havanın aniden karardığını kaydederek, "Toz taşınımı ile bulutlanma bu tür bir karanlığa neden olabiliyor. Karanlığın ardından gök gürültülü sağnak meydana geldi" dedi.
 
-Kuvvetli yağış uyarısı
 
Aydın, yarın özellikle Diyarbakır'ın doğusu, Batman, Siirt ve Şırnak ile çevrelerinde kuvvetli yağışın etkili olacağı uyarısında bulunarak, vatandaşlara ve ilgililere tedbirli olmaları tavsiyesinde bulundu.
 
Diyarbakır'ın kuzey doğusu Kulp ve Lice ilçesi ile Batman'ın Sason ve Kozluk ilçesinde, Siirt ve Şırnak'ın ise tamamında kuvvetli yağış beklendiğine dikkati çeken Aydın, cumartesi günü ise yağışlı havanın bölgeyi terk edeceğini, hafta başına kadar yağışın beklenmediğini belirtti.
 
Öte yandan sağnağın etkisi ile çeşitli semtlerde bazı ev ve işyerlerini su bastığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT