1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Gökkan'a destek
Diyarbakır'da Gökkan'a destek

Diyarbakır'da Gökkan'a destek

Diyarbakır'da Nusaybin-Qamislo sınır hattında yapılmak istenen “utanç duvarı”na karşı ölüm orucuna başlayan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'a destek için yürüyüş ve açıklamalar yapıldı.

A+A-

Halkları Demokratik Kongresi (HDK) Diyarbakır Meclisi, sınıra örülen “Utanç duvarı”nı protesto etmek amacıyla 4 gündür açlık grevinde olan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'a destek verdi. DTK binası önünde düzenlenen destek açıklamasına siyasi parti temsilcileri, KESK bileşenleri, Barış Anneleri aktivistleri ve çok sayıda yurttaş da katılarak destek verdi.

“Ji Bakur berbi Başur, ji Rojhilat ber bi Rojava dê, berxwedan serkeve, dê dîwaran xira bibe” pankartının açıldığı eylemde açıklamayı HDK Diyarbakır İl Meclisi Sözcüsü Mustafa Akengin yaptı.

Rojava'da yaşanan çatışmaların halkı kaygılandırdığını ifade eden Akengin, “Ortadoğu adeta kan gölüne dönmüştür. Yaklaşık 3 yıldır Suriye'de devam eden iç savaş 30 bin insanın hayatını kaybetmesine ve milyonların mülteci konumuna düşmesine neden olan Esad yönetimi hala ayaktadır. Rojava Kürtleri bu savaşta en fazla zarar gören kesimlerin başında gelmektedir. Nusaybin'de örülen utanç duvarının asıl amacı, Kürt birliğinin ve kardeşliğinin arasına fiziksel engel koymaktır. Bu karar duvarın örülmesine izin vermeyeceğiz. Bu duvarın Kürtlerin arasında örülmesi siyasi bir karardır” dedi.

İslam adına her gün çeteci radikal İslam gruplar tarafından insanların infaz edildiğini hatırlatan Akengin, “İslam adına kameraların önünde insanlar infaz ediliyor. Köyler yakılıyor ve kadınlara tecavüz ediliyor. Rojava halkının bu güçler karşısında desteklenmesinin bir insanlık sınavı olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle Türkiye'nin eli kanlı radikal dincilerle komşuluğu kabul eden bir cephede olmasını kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Nusaybin'de örülen “utanç duvarı”na karşı 7 Kasım'da yapılacak yürüyüşe herkesin katılması çağrısında bulunan Akengin, İran'da son dönemlerde artan idamlara da tepki gösterdi.

HABERE YORUM KAT