1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da girişimcilik sertifika töreni
Diyarbakır'da girişimcilik sertifika töreni

Diyarbakır'da girişimcilik sertifika töreni

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Karacadağ Kalkınma Ajansının desteği ile KOSGEB İl Müdürlüğü ve Diyarbakır Organize Sanayici İş Adamları Derneği arasında düzenlenen uygulamalı girişimcilik sertifika törenine katıldı.

A+A-

Sertifika törenine Vali Aksoy’un yanı sıra, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, KOSGEB il Müdürü Mehmet Fidan, DTSO Başkanı Ahmet Sayar, DOSİAD Başkanı A. Aziz Özkılıç ve çok sayıda girişimci katıldı.

dsc_6502.jpg
 
Burada yaptığı konuşmada, girişimcilik eğitimlerini düzenleyen kurumlara teşekkür eden Vali Aksoy, konuşmasına şöyle devam etti; ‘Kalkınma Ajansımızın desteklediği, KOSGEB tarafından organize edilen ‘Girişimcilik Kursu’ neticesinde, sertifika almaya hak kazanan arkadaşlarımıza bu belgelerini takdim etmek üzere bir aradayız. Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Bölgedeki yatırımları daha iyi bir noktaya taşımak adına, istihdamı daha iyi bir noktaya taşıma adına çeşitli kurum ve kuruluşlarımızın yürüttüğü önemli çalışmalar var.

dsc_6506.jpg
 
 ‘2016 Yılında 860 Kişi Girişimcilik Sertifikası Aldı’
 
Kalkınma Ajansımız da ekonomik hareketliliği iyi bir noktaya taşıyarak iş gücü piyasasının eğitimleri konusuna ayırdığı kaynaklarla birçok çalışma gerçekleştiriyor. 2016 yılında girişimcilik noktasında 860 kişinin eğitim alması konusunda kaynak ayıran ve bunu belirli sivil toplum örgütleri ile işbirliği içerisinde gerçekleştiren bir kurumumuz. Bugün de onlardan biri DOSİAD’ın önderliğinde 240 arkadaşımızın katıldığı ve 221 arkadaşımızın sertifika almaya hak kazandığı bir belge törenindeyiz.

dsc_6522.jpg
 
Bölgemizin en önemli sıkıntılarından bir tanesi işsizlik ve bu işsizliğin giderilmesi konusunda da yürütülen önemli çalışmalar var. Bunlardan en önemlilerden birisi de, hepinizin bildiği gibi Doğu ve Güneydoğuda 23 ili kapsayan ‘Cazibe Merkezleri Programı’ var. Bu Cazibe Merkezleri Programı ile bölgemizde yapılacak olan yatırımlara devletin önemli katkıları ve teşvikleri var. Bu konuda ilimizde de yatırım yapmak isteyen çok sayıda iş adamını görmekten büyük bir memnuniyetlik duyuyoruz. Bunun Kalkınma Ajansımızın koordinasyonunda planlamalarını yapıyoruz. Talepler Kalkınma Bankasına aktarılıyor ve 27 Şubat’a kadar da iş adamlarımızı bölgede yatırım yapmaları veya mevcut yatırımları varsa bunların geliştirilmesi konusundaki başvurularını alıyoruz. Bu anlamda Ticaret ve Sanayi Odamız, iş dünyası ile ilgili sivil toplum kuruluşlarımızın işbirliği içerisinde bu çalışmaları ortaya koyuyor. Özelikle ilimize yeni gelecek olan yatırımların, bölgedeki istihdamın artmasında, ilimizin ekonomik anlamda gelişmesine de çok önemli katkılar sunacağını biliyoruz ve bu yatırımcılarımızı, bölgede ağırlamaktan, onlarla ilgilenmekten büyük bir memnuniyetlik duyduğumuzu da onlar bizi tekrar ziyaret ettiklerinde ifade ediyor.
 
‘50.000 TL Hibe, 100.000 TL’ye Kadar Kredi İmkânı Var’
 
Girişimcilik eğitimi önemli. Çünkü bir işi nasıl yapacağınız, bu almış olduğunuz eğitimde, belirli bir sürede, öz bir şekilde sizlere anlatıldı ve öğrenmiş oldunuz. Şirket nasıl kurulur? Nereye nasıl müracaat edilir? Belirli alanlarda yapacağınız çalışmalar konusunda, konusunda uzman, ilgili kurum ve kuruluşlarımızın değerli yöneticileri, çalışanları bilgilerini sizlerle paylaştılar. Burada almış olduğunuz eğitim. Sizler için önemli. Ben de bir girişimci olmak istiyorum, dediğinizde bu sertifikanızın size önemli katkıları olacak. En önemlisi de biraz önce ifade ettiğim KOSGEB’in sizler için yani girişimcilik eğitimi almış, sertifikası olan yatırımcılara 50.000 TL’lik hibe ve 100.000 TL’ye kadar kredi şeklinde bir çalışması var. Bu anlamda buraya başvurarak kendi işinizi kurma ve süreç içerisinde geliştirme gibi bir çalışmayı da ortaya koyabilirsiniz.
 
‘İŞGEM’i Faaliyete Geçiriyoruz’
 
Benim bir fikrim var? Benim bir projem var? Bu projemi hayata geçirmek istiyorum, diyenlere. KOSGEB gibi devletin birçok kurumunun farklı alanlarda yapmış olduğu destekler ve katkılar var. Umuyorum ki, sizler de Diyarbakır’da bu eğitimleriniz sonrası bu alanda yeni girişimciler olarak iş piyasasına girip, süreç içerisinde de kendinizi daha iyi bir noktaya taşıyarak, yeni işletmeleri Diyarbakır’a kazandıracaksınız. Bizler de sizlere her zaman destek olacağız. Çalışmalarınızda sizlerin yanında olacağız. Temennimiz odur ki, önümüzdeki dönemde bu tür girişimcilerimizin sayısının artması ve ilimizdeki ekonomik yaşamı daha canlı bir noktaya taşıyabilmek.
 
Bir başka husus da paylaşmak istiyorum. İş Geliştirme Merkezi. Bunun da temel amacı ve fonksiyonu, benim bir fikrim var, benim iş yapma düşüncem var ama bunu yapacak bir yerim yok ve bunu yapacak kaynağım yok diyen insanlara, işini geliştirebileceği 2 yıllık bir sürede çok sembolik rakamlarla bir yer kiralaması yapılmak suretiyle burada kendisini ve işini geliştirmesini ve ondan sonra daha iyi bir noktaya taşımasını amaçlayan bir proje. KOSGEB olarak bu proje bina olarak yapıldı. Önümüzdeki dönemde biz Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti olarak işletmeleri açacağız ve önümüzdeki dönemde İŞGEM’İ Diyarbakır da aktif hale getireceğiz. Bu da bir yatırım yapma düşüncesi olan arkadaşlarımıza önemli bir fırsat yaratmış olacak. Bunu da bu vesileyle sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu kursun açılmasında emeği geçen DOSİAD’a, Kalkınma Ajansımıza, bunlara ders veren bütün kurum ve kuruluşlarımızın değerli mensuplarına teşekkür ediyorum ve en önemli teşekkürü siz değerli kursiyerlerimize ediyorum. Çünkü buraya vakit ayırdınız, geldiniz, bir hedef koydunuz ve bu hedef doğrultusunda girişimci olmak istiyoruz diye yola çıktınız. Bugün de sertifika almaya hak kazandınız. Ben bu başarınızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum. Bu sertifikaların sizlere, ailelerinize hayırlı olması diliyorum. Emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum’ dedi.
 
Konuşmaların ardından meslek odalarının temsilcileri ile birlikte, girişimcilere sertifika belgelerini veren Vali Aksoy, eğitime katılan girişimcilere teşekkür etti.
 
Törenden sonra Vali Aksoy, girişimcilerle yakından ilgilenerek sohbet etti. Tören, toplu fotoğraf çekiminin ardından tören sona erdi.

HABERE YORUM KAT