1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da gergin yürüyüş
Diyarbakır'da gergin yürüyüş

Diyarbakır'da gergin yürüyüş

Diyarbakır'da 25 Kasım 'Kadınlara Şiddetle Mücadele Günü' nedeniyle aralarında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın da bulunduğu yürüyüş, kadın polisler tarafından engellendi.

A+A-

Dünya Kadına Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle bir grup BDP'li kadın Yenişehir ilçesi Urfakapı surlarının altında bir araya geldi.
 
Kadınlar, davul ve elbane eşliğinde halaylar çekerken, polisler tarafından kadınların etrafları sarılarak yürüyüş yapmalarına izin verilmeyeceği söylendi.
 
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak da polis müdürleri ile görüşüp yürüyüş için izin almak istedi.
 
Polislerle sözlü tartışma yaşayan Kışanak'a polis amiri “Yürüyüş yapamazsınız, çünkü 2911 sayılı bir yasa çıkartılmış ama siz yoktunuz galiba o gün” demesi üzerine Kışanak da, “Neden terörize ediyorsunuz” yanıtını verdi. Kışanak'ın yanıtı üzerine polis amiri ise, “Biz terörize etmiyoruz terörist bir grubumuz var zaten PKK diye bir grup” şeklinde yanıt verdi.
 
Polislerden yürüyüş için izin alamayan Kışanak ve beraberindekiler yürüyüş yapmak isteyince bu kez kadın polisler önlerini kesti.
 
Kışanak ve beraberindekilere kadın polisler “Lütfen yapmayın” diyerek yürüyüşü önlemeye çalıştı. Kadınların ısrarla yürümek istemesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı. Arbedenin ardından izin alan kadınlar bir süre yürüdükten sonra sessiz bir şekilde dağıldı.