1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da gençler tarihle tanışıyor
Diyarbakır'da gençler tarihle tanışıyor

Diyarbakır'da gençler tarihle tanışıyor

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin gençlerde farkındalık oluşturmak amacıyla başlattığı tarihi ve turistik yerleri tanıtma gezileri başladı.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı'nın KUDEB Şube Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı'nın birlikte organize ettiği geleneksel gezilerin bu yıl ilki gerçekleşti. Tarihi ve kültürel mirası koruma bilincinin oluşturulması amacıyla başlatılan gezinin ilk talihlileri Nafiye Ömer Şevki Cizrelioğlu Lisesi öğrencileri oldu. 40 öğrenci öğretmen ve idarecileri eşliğinde Büyükşehir Belediyesi'nin tahsis ettiği araçla okullarından alınarak gezinin ilk durağı olan On Gözlü Köprü'ye getirildi.

Öğrencilere Sanat Tarihçi Kadri Avcı ve Profesyonel Turist Rehberi Metin Özçelik'in mihmandarlığıyla Keçi Burcu, Dört Ayaklı Minare, Surp Giragos Kilisesi, Hasanpaşa Hanı, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Ahmed Arif Müzesi, Ulu Cami'yi dolaştırılarak tarihi geçmişi hakkında bilgi verildi. Gezinin son durağı ise Dengbej Evi oldu. Burada öğle yemeği yiyen öğrenciler dengbejleri dinleyerek, şarkılar söyleyip halay çekerek günün yorgunluğunu attılar. Kürt sözlü edebiyatının temsilcileri dengbejlik hakkında bilgi alan öğrenciler çok verimli bir gün geçirdiklerini söyleyerek, Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT