1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da gecekonduya savaş
Diyarbakır'da gecekonduya savaş

Diyarbakır'da gecekonduya savaş

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ Gecekondularla ilgili işbirliği sağladı. TOKİİ ve Büyükşehir Belediyesi 430 gecekonduyu yıkıp, hak sahiplerine ev verecek.

A+A-

Diyarbakır'da bulunan 80 bin ruhsatsız ve kaçak yapının önüne geçmek için adımlar atan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile protokol imzalayarak 430 gecekonduyu yıkma kararı aldı.

 

ANAKENT-TOKİ İŞBİRLİĞİ

 

Hz. Süleyman Camii ve Suriçi bölgesinde bulunan 430 gecekonduyu yıkarak hak sahiplerine Şanlıurfa yolu üzerinde bulunan Çölgüzeli mevkiinde TOKİ tarafından ev yaptırılacağını belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş 15 trilyonluk bir kamulaştırma bedelinin çıkarıldığını ifade etti. Çağdaş, "Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar kentin imar mastır planını yaptık. Yeni konutlar ve yeni kentsel dönüşüm alanları oluşturulmuş ancak ekonomik yetersizliklerden gerek belediyenin gerekse vatandaşların Diyarbakır'daki yoksulluğunu da göz önünde bulundurduğumuzda vatandaşların kendi başına evlerini yenileme gibi bir şansı yoktur. D

 

TİCARİ KAYGI YOK

 

Diyarbakır'da toplu konut projelerinin Batı'daki uygulamalarından farklı olarak hiçbir ticari kaygı ve kazanç gözetmeden tamamıyla sosyal rehabilitasyon amacıyla bir konut üretme politikası olarak hayata geçirilmesi gerekir. Bu konuda Valilik, Belediye ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi ortaklığı ile 5 yıllık bir mastır plan çerçevesinde bunun oluşturulabileceğine inanıyoruz. TOKİ ile görüşmelerimiz var şu anda. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ arasında yapılan bir protokol ile Hz. Süleyman Camii civarında ve çevresindeki Sur bölgesinde 430 tane gecekondunun yıkılması ve bunun Sur koruma bandı içerisinde olması nedeniyle peyzaja dönüştürülmesi, oradaki vatandaşlar için Şanlıurfa yolu üzerindeki Çölgüzeli mevkiinde konut inşa edilmesi amacıyla ön protokolümüzü yaptık. Tespitlerimizi sonuçlandırdık.

 

15 TRİLYONLUK KAYNAK

 

Yaklaşık 15 trilyon liralık bir kamulaştırma bedeli çıktı. Yapılan görüşmelerde yüzde 50'sini TOKİ yüzde 50'sini Büyükşehir Belediyesi karşılayacak ve bunun için bir konut üretimi başlayacak. Bu ilk adımdır. Diyarbakır'da benzer durumda olan yüz binlerce konut vardır. İlk etapta acil olarak 10 bin tane acil gecekondudan bahsediyoruz. Benzer konut üretimi konusunda biraz daha aktif çalışmak yani kentin çevresinde üretilen TOKİ konutları yerine kentin içerisinde bulunan kentsel dönüşüm projelerinin üretilmesi gerekir. GAP Eylem Planı'nda biraz kentsel dönüşümleri de görmek istiyoruz. Daha önceki GAP mastır planında kentsel dönüşümlere de ciddi atıfları vardı, biz bu Eylem Planı'nda da bu somut adımları görmek istiyoruz. Bu konuda her türlü proje elimizde var ve en büyük avantajımız biz, Diyarbakır'ın 30 yılına hitap edecek bir imar mastır planını yaptık. Kentin değişim alanlarını belirledik, kentsel dönüşüm alanlarını belirledik, bu konuda her türlü desteğe ve işbirliğine de hazırız" dedi.