1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da gazeteci hakkında tutuklama kararı çıktı
Diyarbakır'da gazeteci hakkında tutuklama kararı çıktı

Diyarbakır'da gazeteci hakkında tutuklama kararı çıktı

​Silvan'da daha önce gözaltına alınıp "Denetim serbestliği" ile serbest bırakılan gazeteci Ferhat Parlak, savcının yaptığı itiraz sonucunda hakkında tutuklama kararı çıktı.

A+A-

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 26 Ağustos'ta gözaltına alınıp "Denetim serbestliği" ile serbest bırakılan Silvan Mücadele Gazetesi Sahibi Ferhat Parlak, savcının yaptığı itiraz sonucunda hakkında tutuklama kararı çıktı.

 

Silvan'da daha önce hakkında açılan bir davaya ilişkin gittiği Silvan Adliyesi'nde hakkında yakalama kararı olan Parlak, polisler tarafından gözaltına alınmıştı. Gözaltında olduğu saatlerde çok sayıda polis zırhlı araçlarla Parlak'ın evine ve gazete bürosuna baskın düzenleyip bilgisayar, dergi, kitap, video kasetleri ve gazetecilikle ilgili birçok dokümana el koymuştu. Daha sonra savcılığa çıkarılan gazeteci Ferhat Parlak, "örgüt üyeliği ve örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla tutuklanmak talebiyle Silvan Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkarıldı. Parlak'ın yapmış olduğu haberler mahkemede suç delili olarak sayılmıştı.

 

Hâkim, Parlak'a yurt dışı yasağı ve denetim serbestliği kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakmıştı. Ancak serbest bırakılmasının ardından savcının itiraz ettiği ve tekrardan tutuklanmasını istediği Parlak için tutuklama kararı çıktığı belirtildi.


Parlak’ın yapmış olduğu haberler, mahkemede suç delili sayılmıştı. Parlak'a ait Silvan Mücadele Gazetesi'nin internet sitesi ise 16 Ağustos 2015'te mahkeme kararıyla kapatılmıştı. 
Gazeteci Ferhat Parlak hakkında yapılan suçlamalardan birkaçı:


1- PKK/KCK yetkilileri Cemil Bayık, Murat Karayılan, Duran Kalkan ve Sabri Ok ile neden görüştün. Fotoğraf çektin mi? Kandil'e ne zaman gittin?


2- Mahsum Korkmaz ile ilgili çıkardığın Fermandar Egid kitabında Mahsum Korkmaz'a neden "diriliş komutanı" dedin. 


3- 15 Ağustos'ta Silvan'da okunan "Özerklik" açıklamasını neden haber yaptın, özerkliğin suç olduğunu bilmiyor muydun?


4- "YDG-H üyeleri sana neden poz veriyorlar.


5- Suruç'taki olayı gerçekleştirenlere karşı yazdığın "Kürtleri dize getirmek isteyenler, zamanı geldiğinde tek tek dize getirilecektir. Suruç'taki saldırıyı nefretle kınıyorum" bunu kime diyorsun?


6- 7 Haziran seçimlerinde oy zarfını sandığa attığın sırada çekilen bir fotoğrafı facebook hesabında "Kürdistan'a hayırlı olsun" diye yazmışsın. Kürdistan sözcüğünü bölmek için mi kullandın? 


7- YPG'li Mensur Ataş'a neden "şehit" diyorsun? 


8- Cezaevi'nde yaşamını yitiren hasta tutuklu Rıza Kazıcı'ya neden şehit demişsin? 


9- Silvan'da açılan hendek ve barikatlar kurulurken neden güvenlik güçlerine haber vermedin? 


10- YDG-H üyeleri Camii hoparlöründe anons yaparken sen nasıl duydun?
11- Özel harekat polislerinin "halka küfür ettiği ve iş yerlerinizi kapatın" haberini neden yazdın?


Son zamanlarda gazetecilere yönelik artan saldırı, gözaltı ve tutuklamalar hükumetin başlattığı savaşın kamuoyuna yansımasını bir anlamda engellemektir. Ayrıca gazetecilere gözdağı verilerek mesleklerinden uzaklaşmalarını sağlamak adına psikolojik baskı uygulanmaktadır.


Mezopotamya Hukukçular Derneği Diyarbakır Şube Eş Başkanı Avukat Serhat Karaşin'in, Ferhat Parlak'ın davasını üstlendiği öğrenildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler