1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da ezidi evi açılıyor
Diyarbakır'da ezidi evi açılıyor

Diyarbakır'da ezidi evi açılıyor

Sur Belediye başkanı Abdullah Demirbaş, katliamlardan dolayı Êzidî Kürtlerden özür dilediklerini belirterek Amed'de bir Êzidî Evi açacakları müjdesini verdi.

A+A-

Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenen '1.Festîvala Çarşema Sor' bayramına katılan Sur Belediye başkanı Abdullah Demirbaş, katliamlardan dolayı Êzidî Kürtlerden özür dilediklerini belirterek Amed'de bir Êzidî Evi açacakları müjdesini verdi. KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zekî Şengalî de, festivale sesli bir mesaj gönderdi.

Almanya'da faaliyet yürüten Federasyona Komeleyên Êzîdiyan-FKÊ (Êzidî Dernekleri Federasyonu) organizesiyle yapılan “1. Festîvala Çarşema Sor“ bayramı, on bin kişinin katılımıyla coşkulu bir şekilde sürüyor, festivale katılan Kürt siyasetçi ve parti başkanları yaptıkları konuşmalarda, “Çarşema Sor“ bayramını kutlayarak, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın başlattığı Çözüm Süreci“ni desteklediklerini vurguladılar.

DEMİRBAŞ: ÊZİDÎLERDEN ÖZÜR DİLİYORUZ
Yaptığı çok dilli belediyecilik ile tanınan ve bundan dolayı da hakkında birçok dava açılan Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş da, Barış ve Demokrasi Barış Pardisa (BDP) adına “1. Festîvala Çarşema Sor” bayramına katıldı. Burada bir konuşma yapan Demirbaş, “Çarşema Sor” bayramının barışa vesile olmasını dileyerek, şunları söyledi: “Katliamlarla Êzidîleri bitiremediler. Bugün binlerce kişi bulunması bunun örneğidir. Bu katliamlardan dolayı Êzidîlerden özür diliyoruz. Sayın Abdullah Öcalan sayesinde, bugün birliğimizi pekiştiriyoruz. Bu mücadele olmasaydı  biz birbirimizi  tanımıyorduk. Onun için hepimiz Sayın Öcalan'ın  başlattığı  barış sürecini desteklemeliyiz.”

Abdullah Demirbaş, Êzidî inancının başta Kürdistan olmak üzere dünyanın her yerinde korunup yaşatılması gerektiğini belirterek,” Biz de size bir müjde veriyoruz; gönüllerin başkentinde Êzidî Evi açacağız”  dedi.

MÜSLİM: ROJAVA DEVRİMİ ÊZİDÎ DEVRİMİDİR
PYD eşbaşkanı Salih Müslim ise yaptığı konuşmada, Rojava'da özgürlük mücadelesini yürüttüklerini belirterek,”Biz  Rojava'da 74 fermanın hesabını soruyoruz. Tarihi yeniden yazıyoruz. Êzidî Kürtlerin hesabını soruyoruz, Qazi Mihemed, Şex saîd, Seyîd Riza, serokê nemir Berzanî'nin hesabını soruyoruz. Bunu da, büyük usta Önder Apo'dan öğrendik. Onun öğretisi doğrultusunda mücadelemizi veriyoruz” diye konuştu.

ŞENGALÎ: GENÇLERİMİZ KÜLTÜRLERİNE SAHİP ÇIKMALI
KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zekî Şengalî de, festivale sesli bir mesaj festivale gönderdi.  Hareket olarak “Çarşema Sor” bayramını kutladıklarını belirten Şengalî, mesajında şunları belirtti:”  Êzidî Kürtler yaşanan katliamlardan dolayı, dünyanın birçok yerine sürgün edilmişler. Gittikleri her yerde, kültürlerine, dillerine sahip çıkmışlardır.  Bugün de gençlerimiz kendi kültürlerine sahip çıkmalılar ve Önder Apo'nun başlattığı süreci desteklemeleri lazım. (anf)
 

HABERE YORUM KAT