1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da evrensel bildirge dağıtıldı
Diyarbakır'da evrensel bildirge dağıtıldı

Diyarbakır'da evrensel bildirge dağıtıldı

Dağkapı Meydanı'nda İnsan Hakları Haftası kapsamında, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin Kürt-Türkçe baskılı broşürleri dağıtıldı.

A+A-

DİYARBAKIR-Diyarbakır'da İHD, MAZLUMDER, TİHV, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabip Odası ve STGM tarafından organize edilen 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası kapsamında, Dağkapı Meydan'ında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin Kürt-Türkçe baskılı broşürleri dağıtıldı.

İHD Diyarbakır Şubesi üyeleri, Diyarbakır Dağkapı Meydanı'nda İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni Kürtçe ve Türkçe olarak hazırlanan broşürlerini halka dağıttı. Broşürde şunlara yer verildi: "İnsanlık ailesinin tüm üyelerinin niteliğinde bulunan onurunu ve eşit ve ayrılmaz haklarını tanımanın dünyada özgürlük, adalet ve barışın temeli olmalı. İnsanın zorbalık ve baskıya karşı son bir yol olarak ayaklanmaya başvurmak zorunda bırakılmaması için insan haklarının hukuk düzeniyle korunması gerekiyor. Uluslararası dostça ilişkileri geliştirmeyi özendirmenin temeli olmalıdır.

Birleşmiş Milletler (BM) halklarının BM Antlaşmasında temel insan haklarına, insan kişiliğinin onur ve değerine, erkeklerle kadınların hak eşitliğine olan inancını yeniden belirttiğini ve daha geniş bir özgürlük içinde toplumsal gelişme ve daha iyi bir yaşam düzeyi sağlamaya karar vermiş olmalı. Üye devletlerin Birleşmiş Milletlerle işbirliği içinde, insan haklarının ve temel özgürlüklerin evrensel olarak saygı görüp gözetilmesini sağlamayı yükümlenmelidir."

 

 

(Osman İçli-İLKHA)