1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da ev baskınları
Diyarbakır'da ev baskınları

Diyarbakır'da ev baskınları

Diyarbakır'da sabah saatlerinde birçok eve baskınlar yapılırken, bölge genelinde ise son bir haftada yapılan ev baskınları ve operasyonlarda 47 kişi gözaltına alındı.

A+A-

Diyarbakır'da sabah saatlerinde birçok eve baskınlar yapılırken, bölge genelinde ise son bir haftada yapılan ev baskınları ve operasyonlarda 47 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesine bağlı Fatih ve Körhat mahallesindeki birçok eve dün sabah saatlerinde baskın düzenlendi. Fatih Mahallesi'nde Özgür Yurttaş Derneği Başkanı Muzafer İlhan ve Körhat Mahallesi'nde ise Muhsine Burukman'ın evine yapılan baskınlarında, kimse gözaltına alınmazken, polislerin bir saate yakın görüntülü bir şekilde evlerde arama yaptığı belirtildi.

'Silahların namluları üzerimize doğrultuldu'

Muzafer İlhan'ın eşi Sultan İlhan, sabah saat 07.30 sıralarında sivil polislerin ellerinde silahlarla kapılarını çaldığını belirterek, silahın namlusunun kendisine çevirdiğini ve “Elini kaldır. Savcılık kararı var. Evinizi arayacağız. İhbar var” denildiğini söyledi. İlhan, savcılık kararında “Ramazan Güney, Halil Doğru, Emine Doğru gibi isimler vardı. Ayrıca ev baskınlarında Körhat, Metropol, Şehitlik, Dicle Kent, Gaziler ve Bingöl'ün bir ilçesi de vardı. GBT kontrolü yaptılar. Çocuklarımızın defterlerin arasına bile baktılar. Böyle bir aramayı ilk defa görüyoruz. Görüntülü aramadan sonra çekip gittiler” diye konuştu. Yaşadıkları baskınına ilişkin İlhan, “Böyle bir süreçte bu durumun yaşanılmaması gerekirdi. Bu durumu kınıyorum. İyi ki çocuklarım evde değildi” dedi.

'Utanmadan baskın sırasında benden çay istediler'

Körhat Mahallesi'nde Muhsine Burakman'ın evine 20 polis, 2 akrep ve sivil polisler eşliğinde baskın düzenlendi. 2 uzun namlulu silah taşıyan polis içeriye girerken, 2 silahlı polisin ise kapıda beklediği belirtildi. Sivil polislerin Kürtçe konuştuğunu dikkat çeken Burakman, “Huzurumuzu bozdular. Utanmadan baskın sırasında benden çay istediler. Evimizi alt üst etiklerinden sonra 'Evde terörist yok' deyip gittiler” dedi.

Cizre ve Silopi'de çoğu çocuk 21 gözaltı

Bölgede Diyarbakır, Şırnak, Urfa başta olmak üzere birçok il ve ilçede bir hafta içinde yapılan ev baskınları sonucunda 47 kişi gözaltına alındı. Operasyonlar daha çok BDP Gençlik Meclisi üyelerine yönelik yapılırken, dün de BDP Diyarbakır İl Yöneticisi Hüseyin Daş ve Kayapınar Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Demir gözaltına alındı. Başta Cizre ve Silopi olmak üzere 25 Kasım'dan bu yana, çoğunluğu çocuklardan oluşan 21 kişi gözaltına alındı.

HABERE YORUM KAT