1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da et fiyatları düştü
Diyarbakır'da et fiyatları düştü

Diyarbakır'da et fiyatları düştü

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da son zamanlarda yaşanan yem ve saman fiyatlarındaki artış nedeniyle vatandaşların hayvanlarını satması, et fiyatlarında düşüşe neden oldu.

A+A-

Geçimini hayvancılıktan sağlayan vatandaşlar, hayvanlarına yem ve saman alamaz duruma gelmeleri nedeniyle ellerindeki hayvanları satmak zorunda kaldı. Hayvanlarını satacak kimse bulamayan vatandaşlar kasaplara yönelirken, ucuza aldıkları hayvanları kesen kasaplar etin kilosunu 12 ila 13 liraya satmaya başladı. Hayvanlarına pahalı yem ve saman aldıklarında zarar ettiklerini belirten vatandaşlar, "Samanın kilosu 1 lira 20 kuruşa kadar çıktı. Aynı şekilde bir torba yemin fiyatı 40 ila 50 lira oldu. Biz hayvanlarımıza bu kadar pahalı yem alıyoruz. Ancak hayvanlarımızın fiyatı artan yem ve saman fiyatlarına paralel bir şekilde yükselmesi gerekirken tam tersine düşüyor. Bu durumda biz nasıl hayvan besleyeceğiz" dediler.
Satmak için hayvan pazarına getirdikleri hayvanlarına vatandaşın rağbet göstermediğini dile getiren satıcılar, "Besi için kimse hayvan almıyor. Onlarda biliyor ki saman ve yem fiyatları bu kadar yüksek iken aldıkları fiyatın altında satacaklar, zarar edecekler. Bu durumda almaya gelen tek şahıslar kasaplar oluyor. Eskiden 2 bin liraya sattığımız hayvanı, şimdi gelip 500 ila 600 liraya alıp gidiyorlar. Bu kadar ucuza alınca etin fiyatını da 12 ila 13 liraya kadar düşürdüler" diye konuştular.