1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da esrar operasyonu
Diyarbakır'da esrar operasyonu

Diyarbakır'da esrar operasyonu

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da düzenlenen operasyonda ele geçirilen uyuşturucu maddesiyle ilgili basın toplantısı düzenleyen Vali Mustafa Toprak, PKK'nın finans kaynağına ciddi darbe vurduklarını belirtti.

A+A-

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı uyuşturucu operasyonuyla ilgili Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ve İl Emniyet Müdürü Recep Güven basın toplantısı düzenledi. Vali Toprak ele geçirilen esrar maddesiylePKK'nın maddi kaynağına ciddi darbe vurulduğunu belirterek, “PKK/KCK , kanlı eylemlerini yapabilmek için gerekli finansı uyuşturucu üretimi ve ticareti üzerinden sağlamaktadır. İnterpol verilerine göre Avrupa'ya yapılan uyuşturucu sevkıyatının yüzde 75'i PKK organizesinde gerçekleştirilirken, bu trafikten daha fazla gelir elde etmek isteyen örgüt, silahlı faaliyet yürüttüğü kırsal alanda, milis işbirlikçilerine hint keneviri ekimi yaptırarak, kendi uyuşturucusunu üretmeye başlamıştır.

Son süreçte ilimiz Lice, Hazro ve Kocaköy ilçelerinde yapılan operasyonlarla, bölücünün bütün finans kaynaklarının kurutulmasına yönünde önemli adımlar atılmış, imha edilen hint kenevirleri nedeniyle örgüt mensupları silah temini konusunda ciddi sıkıntı yaşamışlardır. Bu nedenle operasyonları engellemek ve güvenlik güçlerine zayiat verdirmek amacıyla, Köylerin bulunduğu bölgede, PKK mensubu ikişer PKK'nın hakim tepelere yerleşerek sürekli gözetleme yapmakta, muhtemel bir narkotik operasyonuna katılacak güvenlik kuvvetlerine zayiat verdirmek amacıyla yol güzergahı ve araziye çok sayıda mayın döşemekte, köylerdeki milisler tarafından köylere gelip giden araçlar hakkında PKK mensuplarına bilgi verilmektedir. 18 Temmuz'dan günümüze kadar aralıksız yürütülen bu operasyonlar zinciri ile PKK/KCK organizesinde yapılan uyuşturucu madde ekimi ve ticaretine tarihin en büyük darbesi vurulmuş, ele geçirilen uyuşturucu madde miktarı ve bu miktarın tekabül ettiği parasal değer olarak da tarihi bir rekora imza atılmıştır” dedi.

Vali Toprak son bir ay içerisinde yapılan operasyonlara da değinerek, “Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü Narkotik Suçlar Büro Amirliği görevlilerince, ilimiz dahilinde uyuşturucu madde kaçakçılığı ve ticareti yapan şahıs ve organizasyonlara yönelik olarak 14.09.2012 ve 22.10.2012 tarihileri arasında gerçekleştirilen (29) ayrı operasyonel çalışma kapsamında; 1 Ton 62 kilogram Kubar Esrar maddesi, 40 kilo 970 gram Toz Esrar maddesi ele geçirilmiştir. Operasyonlar kapsamında yakalanan 51 şüpheli şahıstan 40 şüpheli Mahkemece tutuklanmış, 11 şüpheli hakkında ise Adli Kontrol Kararı verilmiştir. Olayla bağlantılı olduğu tespit edilen 6 şüphelinin yakalanması yönünde çalışmalar devam etmektedir” diye konuştu.

Vali Toprak 10 yıllık verileri de aktararak, “2001 yılından 2012 yılının ilk 10 ayına kadar 39 ton 314 kilogram kubar esrar maddesi, 3 ton 567 kilo gram toz esrar maddesi, 4 milyon 819 bin 252 kök kenevir bitkisi ele geçirilmiştir. 2012 yılı ilk 10 ayında 8 ton 583 kilo kubar esrar, 781 kilo toz esrar, 2 milyon 535 bin 534 kök hint keneviri yakalandığı yerde imha edilmiştir” dedi.

Bir gazetecinin, “eylem sonrası yakalanan PKK'lıların uyuşturucu kullanıyor mu” sorusuna Vali Toprak, “Mutlaka var çünkü hiçbir şekilde akli melekelerini kaybetmemiş hiçbir insanın adı PKK da olsa o türden üzerine bomba bağlayıp, bomba döşemesi mümkün değil. Bunlar bir takım eylemlere gönderilirken uyuşturucu ve uçucu bir takım maddeler ile cesaretlendirildiği açık. PKK kendine taraftar bulmak için taş attırıp, molotof attırıp, el yapımı patlayıcı attırıp, uyuşturucu kullandırıp sonrada o gençleri sizin sonunuz hazindir gelin bizim emellerimize girin gibi şeyler yapıyor. Biz her zaman sesleniyoruz anne ve babalar çocuklarına sahip çıksınlar” dedi.

 

(RB-RB-AŞ-Y)